Abstrakcja to dziedzina malarstwa, która budzi wiele emocji i sporów w świecie artystycznym. Wiele osób myśli, że do abstrakcji zalicza się tylko i wyłącznie ekspresyjne, przypadkowe malowanie, ale to nieprawda. Abstrakcja to także wszelkie zaplanowane zabiegi i kroki, których celem jest zniekształcenie rzeczywistości i przedstawienie jej w abstrakcyjnej formie.

Można powiedzieć, że abstrakcja ma dwie strony medalu. Pierwsza to właśnie malowanie ekspresyjne, które wymyka się wszelkim ramom i dlatego jest tak bardzo uwielbiane przez artystów. Obrazy abstrakcyjne malowane ekspresyjnie nie mają żadnej konkretnej formy, kształtu. Nie są ilustracyjne, graficzne. Są one świetną formą wyrażania pewnych emocji, zwłaszcza jeśli są to emocje niekonwencjonalne, trudne do skategoryzowania.

Malarstwo abstrakcyjne to jednak miecz obosieczny. Z jednej strony daje pełną dowolność i nieokreśloność formy, z drugiej może to być duże wyzwanie dla artysty. Brak jasnej, czytelnej formy i kierunku, do którego ma zmierzać obraz, może być blokadą dla malarza, grafika, rzeźbiarza. Często zdarza się, że malowane abstrakcje zaczynają się ciekawie, jednak im dłużej trwa proces artystyczny, tym bardziej wizja obrazu rozmija się z tym, co twórca miał w głowie na początku.

Jedną z pierwszych porad dla początkujących abstrakcjonistów powinno być: zobacz najpierw abstrakcję w swojej głowie i dokładnie ją rozpracuj w myślach, a dopiero potem zacznij malować. Istnieje szansa, że jeśli spędzisz nad obraz w głowie odpowiednio długo czasu, to okaże się, że pędzle wcale nie będą najlepszym rozwiązaniem, a będzie to np. ptasie pióro. 

obrazy abstrakcja

 

Czym natomiast jest obraz abstrakcyjny? Pominiemy tutaj encyklopedyczne definicje, a skupimy się nad bardziej codziennej, roboczej definicji. Abstrakcje są odtworzeniem uczuć, przemyśleń czy rzeczywistości i są sprowadzone do prostych form artystycznych. Nie ma tu miejsca na przyziemne detale, a raczej na swobodne, niezobowiązujące interpretacje rzeczywistości w prostych formach. Abstrakcja opiera się na geometryczności i deformacji, zarówno ludzi jak i przyrody.

Obrazy abstrakcyjne prawie zawsze odwołują się do emocji autora, są subiektywnym opisem rzeczywistości. Trudno od abstrakcji oczekiwać jakiejś konkretnej formy czy podążania za regułami i trendami. Abstrakcja jest indywidualnym, niekonwencjonalnym sposobem przedstawienia świata autora i właśnie z tego powodu ten nurt budzi tyle emocji. 

Podsumowując: abstrakcja to styl malarski, który nie wpisuje się w żadne konwencjonalne nurty i pozwala autorowi na pełną dowolność ekspresji i stylu. Malarstwo abstrakcyjne jest trudne, ale bardzo satysfakcjonujące; zwłaszcza dla ludzi, którzy cenią sobie swobodę ekspresji i wolność interpretacji. 

Warto jednak pamiętać, że medal ten ma dwie strony. Pełna dowolność dla jednych jest zbawieniem, a dla innych klątwą. Najlepszą poradą dla początkujących abstrakcjonistów jest wyobrażenie sobie danej interpretacji w głowie, nim zostanie ona przeniesiona na płótno. Ten prosty zabieg pozwoli lepiej zaplanować całą pracę, która - w przeciwnym wypadku - mogłaby się zakończyć w połowie, bez jasnego ciągu dalszego.

Wiele ciekawych obrazów znajdziecie na stronie https://revolio.pl.