Posiadanie tych 10 narzędzi w ręku sprawi, że każdy przyszły projekt będzie łatwy.

Niezależnie od tego, czy rozpoczynamy warsztat od zera, czy też rozbudowujemy już istniejący, niewiele osób z branży drzewnej wymyśli takie same listy życzeń dotyczących narzędzi warsztatowych. Najczęściej są to: piła stołowa, piła taśmowa lub piła ramieniowa promieniowa, a następnie urządzenia do obróbki tarcicy, takie jak strugarka, tokarka i prasa wiertnicza. Od tego momentu, wyposażenie, którego będziesz potrzebował, będzie w dużym stopniu zależało od projektów, które najczęściej będziesz budował.

Wiele projektów warsztatowych można zbudować przy użyciu tylko dużej piły warsztatowej, wiertarki i dobrej frezarki górnowrzecionowej wraz z akcesoriami oraz asortymentem narzędzi ręcznych. Priorytetowe narzędzia ręczne do obróbki drewna to dobry zestaw dłut i dobra płaszczyzna. Wymienione poniżej narzędzia warsztatowe należy traktować jako inwestycję. Oceń swoje cele i wybierz narzędzia warsztatowe, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb. Nie ma potrzeby kupowania ich wszystkich na raz, ale w miarę jak twoje umiejętności będą się doskonalić, a projekty stawać się coraz bardziej złożone, dodawaj narzędzia, które dadzą ci właściwe rezultaty: proste cięcia, kwadratowe narożniki i mocne połączenia.

Piła stołowa

Bez względu na to, czy jest to ciężki model, który pozostaje w warsztacie, czy też przenośna piła stołowa, piła stołowa jest niezwykle elastycznym narzędziem.

Formalnie znana jako "przechylna piła trzpieniowa", jest to po prostu elektryczna piła ręczna odwrócona do góry nogami, zamontowana od spodu stalowego blatu stołu, z tarczą piły tarczowej wystającą przez szczelinę. Trzpień mocujący" to trzpień, na którym obraca się brzeszczot. Jest to oś, która może być nachylona w stosunku do poziomego blatu stołu w celu uzyskania kątów cięcia; jest podnoszona lub opuszczana w celu regulacji głębokości cięcia. Przymiar frezujący umożliwia piłowanie materiału pod kątem lub prostopadle do brzeszczotu ("cięcie poprzeczne"). Do cięcia wzdłuż detalu ("piłowanie wzdłużne") można przymocować ogrodzenie równolegle do tarczy.

Przy zakupie piły stołowej dwa czynniki decydują zarówno o cenie, jak i elastyczności maszyny. Im większa tarcza, tym większy jest materiał, który można ciąć; piła 10-calowa to prawdopodobnie najbardziej popularny rozmiar. Innym kryterium są wymiary blatu stołu: większy jest lepszy do cięcia dużych ilości materiału jak sklejka, ale większy jest również mniej przenośny i droższy.

Sprężarka powietrza

W dobie gwoździarek pneumatycznych, wiertarek, szlifierek, kluczy udarowych, szlifierek, pił, pistoletów natryskowych, podkładek i innych narzędzi pneumatycznych, sprężarka stała się wirtualną koniecznością. Sprężarka składa się z napędzanej silnikiem pompy; zbiornika do przechowywania sprężonego powietrza; regulatora włączającego/wyłączającego (regulator), który informuje pompę, kiedy należy uruchomić i zatrzymać, aby utrzymać ciśnienie w zadanych granicach; oraz regulatora kontrolującego ciśnienie, przy którym powietrze wydostaje się ze zbiornika, aby dostosować je do potrzeb używanych narzędzi. Istnieje metalowa rama, na której montowane są wszystkie części, zwykle z uchwytem do przenoszenia, a czasami z kołami.

Na rynku jest wiele różnych sprężarek. Ważnymi czynnikami przy wyborze jednej z nich są przenośność (jeśli narzędzie ma być przetransportowane na miejsce pracy, to jak ciężkie i niewygodne?); wydajność (czy standardowe stopy sześcienne na minutę i funty na cal kwadratowy produkcji odpowiadają odpowiednikom narzędzi, które mają być używane?

Piła kompaktowa

W ostatnich latach to uniwersalne i dokładne narzędzie stało się elementem wyposażenia warsztatu i miejsca pracy. Nazywana również "sieczkarnią", piła miterowa składa się z mocnej piły tarczowej zamontowanej na ramieniu, które jest zawieszone na zawiasach w tylnej części narzędzia. Po opuszczeniu tarczy ruchem cięcia, przecina ona przedmiot obrabiany, przechodząc przez szczelinę w podstawie. Silnik i brzeszczot mogą być odchylane w stosunku do podstawy, co umożliwia cięcie na frez. Inna regulacja umożliwia również pochylenie ostrza, co pozwala na wykonywanie cięć złożonych, przydatnych przy takich pracach, jak wycinanie profili wieńcowych, które są ustawiane pod kątem skośnym i które muszą się obracać również w narożnikach. Średnica ostrza określa maksymalną szerokość cięcia, przy standardowych rozmiarach od 8 cali do 15 cali. Do większości zadań wystarcza piła 10 lub 12-calowa.

Prasa wiertnicza

Prasa wiertarska to nic innego jak wersja wiertarki ręcznej w wersji fixed-in-place - prosty układ, który czyni cuda dla precyzyjnej pracy. Dzięki regulowanemu stolikowi pod uchwytem z otworem w jego środku, wiertło obrotowe przechodzi czysto przez obrabiany przedmiot.

Prasy wiertarskie są dostępne zarówno jako wolnostojące modele podłogowe, jak i w wersji stołowej. Prasa wiertarska jest napędzana silnikiem elektrycznym, który napędza ją za pomocą systemu kół pasowych lub przekładni. Wiertło jest blokowane w uchwycie, a następnie opuszczane za pomocą ręcznie napędzanego systemu dźwigniowego. Po zwolnieniu nacisku na dźwignię sprężyna wypycha ją z powrotem do góry. Wielkość docisku wiertła jest określana przez gardziel, odległość między kolumną nośną z tyłu a osią, na której obraca się wrzeciono wiertła; w ten sposób 15-calowy model docina się do środka 15-calowego detalu. Szereg regulacji, w tym ruchomy stół głębokości, głębokościomierz do ustawiania odległości, po której porusza się wrzeciono oraz regulacja koła pasowego do zmiany prędkości, zwiększają funkcjonalność narzędzia. Prasa wiertarska może być używana nie tylko do wiercenia otworów okrągłych wszelkiego rodzaju, ale także do szlifowania, rowkowania, a nawet do wykonywania wpuszczania wpustów z dodatkiem specjalistycznych osprzętów.

Tokarka

Jeśli chodzi o toczenie drewna, to tokarka jest niezbędnym narzędziem do produkcji nóg krzeseł, misek i tralek. Przedmioty obrabiane są zawieszone na metalowym łożu, obracają się z dużą prędkością i są kształtowane za pomocą specjalnych dłut i wyżłobień.

Drewno do obracania jest mocowane pomiędzy "główką" a "konikiem" tokarki. W wrzecienniku znajduje się silnik, który obraca przedmiot obrabiany; konik jest regulowany, poruszając się wzdłuż łoża, dopasowuje się do przedmiotów obrabianych o różnych długościach. Po zablokowaniu elementu na miejscu, podstawa narzędzia jest umieszczona w odległości około ósmego cala od elementu, tuż poniżej jego linii środkowej. Obrabiany przedmiot jest następnie kształtowany za pomocą dłuta lub wyżłobienia mocowanego do podstawy narzędzia. Toczenie płyty czołowej, w którym element mocowany jest śrubami do płyty czołowej wrzeciona napędowego, umożliwia stolarzowi produkcję misek i innych pustych w środku wyrobów.

Strugarka

Strugarki są zwykle identyfikowane na podstawie szerokości i grubości materiału, który będą strugać. Dwunastocalowy model wystarczy do większości domowych prac warsztatowych. Nie wciskaj elementu do strugarki na siłę: maszyna posiada sterowanie posuwem, które reguluje prędkość, z jaką materiał przechodzi przez głowicę tnącą.

Radialna piła ręczna

Pilarka promieniowa jest w zasadzie przenośną piłą tarczową, która przesuwa się na regulowanym ramieniu zawieszonym nad stałą powierzchnią cięcia. Piła i silnik są połączone z ramieniem za pomocą jarzma, które jest regulowane zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej, co umożliwia wychylanie piły w różnych kierunkach.

Do cięcia poprzecznego należy ustawić deskę na równi z płotem z tyłu piły i przeciągnąć brzeszczot w poprzek drewna. Blokada skośna umożliwia odchylenie piły do cięcia pod kątem; ustawia się ją pod żądanym kątem za pomocą kątomierza na obudowie piły. Piłę można odchylić w prawo lub w lewo w celu skosowania, a nawet obrócić o pełne 90 stopni w celu zerwania. Brzeszczot może być również podnoszony lub opuszczany za pomocą korby. Wielkość piły jest uzależniona od wymiarów brzeszczotu, który może być w niej umieszczony. Wiele modeli wykorzystuje 10-calowe tarcze, które tną materiał o grubości do 3 cali.

Piła tarczowa

Znana również jako wyrzynarka, piła spalinowa może być również nazywana piernikową: To jest to, co robi najlepiej, tnie ciasne łuki, kąty i skomplikowane kształty. Brzeszczoty wyrzynarki, nazywane "brzeszczotami jubilerskimi", są krótkie i proste. Są one zaciskane na górze i na dole i tną ruchem posuwisto-zwrotnym (w górę i w dół).

Większość modeli ma zmienną prędkość, ale piła spiralna jest zaprojektowana do precyzyjnego cięcia nie szybko. Podaj drewno do piły na równi ze stołem piły. Brzeszczoty piły spiralnej są cienkie i łatwo się łamią, dlatego należy uważać, aby nie zginać, nie skręcać i nie wywierać zbyt dużego nacisku na brzeszczot. Wywiercić otwory w drewnie odpadowym w najciaśniejszych narożnikach, aby ułatwić czyste i czyste cięcie. Głębokość gardzieli piły decyduje o tym, jak duży kawałek drewna można ciąć na danej pile; 16 cali to powszechny i na ogół użyteczny rozmiar.

Szlifierka stołowa i taśmowa

Jest to rzadka transakcja typu "dwa w cenie jednego", w której faktycznie wykorzystano dwa narzędzia. Stacjonarna szlifierka taśmowa wykorzystuje zamkniętą pętlę papieru, która porusza się z prędkością wokół pary bębnów cylindrycznych. Jeden z bębnów napędzany jest silnikiem elektrycznym, drugi - sprężynowym, aby utrzymać napięcie paska. Napędzana tym samym silnikiem, stacjonarna szlifierka tarczowa wykorzystuje tarcze szlifierskie, które obracają się na płycie nośnej.

Zarówno na szlifierkach taśmowych jak i tarczowych przedmiot obrabiany jest przedstawiany narzędziu (odwrotnie jest w przypadku przenośnych szlifierek taśmowych i tarczowych ręcznych, które są przedstawiane do pracy; dzięki temu są one szczególnie przydatne przy szlifowaniu przedmiotów ponadwymiarowych). W przypadku szlifierek stacjonarnych można przed szlifierką zamocować regulowany stół roboczy lub ogrodzenie w celu ustawienia obrabianego przedmiotu podczas szlifowania. Taśmy o szerokości czterech cali, dwóch lub trzech stóp, jak również tarcze o średnicy od czterech do ośmiu cali są bardzo różne.

Piła taśmowa

Piła taśmowa świetnie nadaje się do cięcia swobodnego i po łuku, ale jej głębokość cięcia sprawia, że nadaje się również do cięcia grubych tarcicy. Stół przechyla się w wielu modelach, co pozwala na cięcie pod kątem. Piły taśmowe występują w wielu rozmiarach, ale dla większości warsztatów domowych dobrym wyborem jest model 12- lub 14-calowy (wymiar wskazuje na wielkość obrabianego elementu, który może być przedstawiony do piły; 12-calowa piła taśmowa przecina do środka 12-calowy element).

Rozmiar ostrza to kolejna kwestia: zmienne to liczba punktów (zębów) na cal; szerokość i średnica (grubość) ostrza; oraz rodzaje zębów. Mniejsza liczba zębów pozwala na szybsze, ale grubsze cięcie piły; większa liczba zębów pozwala na dokładniejszą pracę lub cięcie metalu.