Ogień może uderzyć wszędzie, w każdej chwili i może rozpocząć się na różne sposoby, w tym wadliwe okablowanie elektryczne, awarie podczas gotowania, zapalenie się odpowietrznika suszarki, przewrócenie się przenośnej grzałki i wiele innych. Wszędzie tam, gdzie znajduje się źródło ciepła lub otwarty płomień, należy zachować ostrożność i rozważyć opcje bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domu. Sprzęt przeciwpożarowy, taki jak gaśnice, czujniki dymu i tlenku węgla, jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Ten przewodnik pokaże Ci różne rodzaje sprzętu przeciwpożarowego i nauczy Cię jak i kiedy go używać, a także inne ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego, które możesz wykorzystać do ochrony swojej rodziny i domu.  

Gaśnice

Gaśnica umieszczona na podłodze obok otworu drzwiowego.
Choć powszechnie dostępna w sklepach, gaśnice są często pomijane jako ważny element domowego wyposażenia przeciwpożarowego. Gaśnica powinna znajdować się nie tylko w domu, ale w niektórych stanach jest prawnie wymagana do posiadania gaśnicy. Gaśnica może być ratująca życie, gdy woda nie jest w stanie ugasić pożaru, jak to ma miejsce w przypadku większości pożarów w kuchni. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jakiego rodzaju gaśnica jest potrzebna w Twoim domu i jak jej używać.  

Rodzaje gaśnic 

Gaśnice są klasyfikowane według klas A, B, C i D. Klasyfikacja ta określa wielkość i rodzaj pożaru, który może zostać ugaszony przez gaśnicę.

 • Gaśnice klasy A są przeznaczone do gaszenia pożarów, które dotyczą zwykłych przedmiotów gospodarstwa domowego, takich jak drewno, tkaniny, papier, guma i tworzywa sztuczne. Klasyfikacja liczbowa dla gaśnic klasy A przedstawia pojemność w przeliczeniu na równoważną ilość wody. W przypadku gaśnic klasy 1-A równoważna pojemność wynosi 1,25 galona wody, a w przypadku 4-A równoważna pojemność wynosi 5 galonów.  
 • Gaśnice klasy B są przystosowane do pożarów z udziałem łatwopalnych cieczy, takich jak smar kuchenny, benzyna, olej, rozpuszczalniki i farby na bazie oleju. Gaśnice klasy B oceniane są liczbowo na podstawie liczby stóp kwadratowych pożaru, który mogą ugasić. Gaśnica 10-B może pokryć 10 stóp kwadratowych pożaru.  
 • Gaśnice klasy C są przeznaczone do gaszenia pożarów z udziałem pod napięciem urządzeń elektrycznych, takich jak przewody, wyłączniki, maszyny, elektronika i urządzenia. Ta klasa nie posiada klasyfikacji numerycznej. 
 • Gaśnice klasy D są przeznaczone do gaszenia pożarów z udziałem palnych metali, takich jak aluminium, tytan, magnez, lit i inne. Ta klasa nie posiada klasyfikacji numerycznej. Ze względu na ich ciężki charakter, pożary klasy D najlepiej radzą sobie z nimi zawodowi strażacy. 
 • Niektóre gaśnice są wielofunkcyjne i posiadają dwie lub więcej kategorii, takich jak A-B lub A-B-C. Ogólnie rzecz biorąc, gaśnice wielozadaniowe są najlepszymi typami gaśnic dla domu. 
 • Podczas gdy większe gaśnice o dużej mocy znamionowej mogą gasić duże obszary, są one również większe i cięższe. Wybierz gaśnicę, którą możesz pewnie obsługiwać. 

Działanie 

Pierwszą zasadą prawidłowego użycia gaśnicy jest upewnienie się, że gaśnica jest dostępna. Poza tym, istnieje prosty akronim, który jest przydatny, aby nauczyć się, jak prawidłowo używać gaśnicy: PASS. 

 • P oznacza pociągnięcie sworznia. 
 • A służy do wycelowania dyszy w podstawę ognia. 
 • S służy do powolnego ściskania dźwigni. 
 • S służy do zamiatania dyszy z boku na bok, podczas ruchu w kierunku ognia. 

Konserwacja 

Aby prawidłowo konserwować gaśnicę, należy co miesiąc sprawdzać wskaźnik, czy jest ona pod ciśnieniem. Manometr powinien pojawić się gdzieś w zielonej strefie, co oznacza, że jest gotowy do użycia. Upewnij się, że zawleczka jest zabezpieczona i że na kanistrze nie ma żadnych pęknięć, wgnieceń ani rdzy. Wymień gaśnice starsze niż 12-letnie.  

Przechowywanie 

Ponieważ wiele pożarów w domu ma swój początek w kuchni, eksperci zalecają montaż gaśnicy na ścianie w kuchni lub na ścianie tuż przy drzwiach kuchennych. Gaśnica powinna być łatwo dostępna, ale nie na tyle blisko źródła pożaru, aby narażać siebie samego próbującego się do niego dostać. Z tego powodu gaśnica powinna być przechowywana w odległości co najmniej 30 stóp od piekarnika/stopu kuchennego.  

Bezpieczeństwo: Nigdy nie polegaj wyłącznie na gaśnicy. To narzędzie powinno być tylko jednym z elementów planu bezpieczeństwa pożarowego w Twoim domu, obok sygnalizatorów dymu i planu ewakuacji awaryjnej. 

Alarmy dymne

Istnieją dwa podstawowe rodzaje czujników dymu (zwanych również czujnikami dymu): jonizacyjne i fotoelektryczne. Oba typy są skuteczne w wykrywaniu dymu i ognia, ale najlepsze czujki dymu wykorzystują obie technologie.

 • Jonizacyjne czujniki dymu są lepsze w wykrywaniu małych cząstek, które są produkowane w większych ilościach w płonących pożarach, które szybko zużywają palne materiały i rozprzestrzeniają się w wielu kierunkach.  
 • Fotoelektryczne czujniki dymu są lepsze w wykrywaniu dużych cząstek, które powstają w większych ilościach w tlących się pożarach, które mogą tlić się przez wiele godzin przed wybuchem płomienia. 

Technologia 

Dzięki zastosowaniu baterii litowo-jonowych czujniki dymu mogą działać nawet do 10 lat bez konieczności wymiany baterii. Ze względu na ten postęp, te baterie sygnalizatorów dymu mogą być uszczelnione i są uważane za "bezproblemowe". Pod koniec tego 10-letniego okresu wystarczy wyrzucić i zainstalować nowy model na kolejny 10-letni okres bezproblemowego monitorowania. 

Alternatywnie, można wybrać przewodowy czujnik dymu, które są teraz standardem w nowych domach budowlanych. Czujniki te są podłączone bezpośrednio do obwodów w Twoim domu, więc nie wymagają baterii. Wiele z nich ma jednak zapasową baterię w przypadku zaniku zasilania.  

Umieszczenie 

Większość wypadków śmiertelnych spowodowanych przez ogień ma miejsce między godziną 2.00 a 6.00 rano, kiedy większość ludzi śpi. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby mieć w domu kilka pracujących sygnalizatorów dymu. Czujniki dymu powinny być umieszczone w każdej sypialni, kuchni i na każdym poziomie Twojego domu. 

Alarmy tlenku węgla

Nawet po ugaszeniu pożaru w domu, możesz nadal martwić się o tlenek węgla, więc włącz alarmy na tlenek węgla do swojego sprzętu przeciwpożarowego.  

Co to jest tlenek węgla (CO)?  

Tlenek węgla, w skrócie CO, to bezbarwny i bezwonny trujący gaz, który pochodzi z awarii urządzenia, niewłaściwej wentylacji lub spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, gaz i węgiel. Pęknięcie pieca, zator wentylacyjny suszarni lub zablokowany komin mogą powodować powstawanie CO.  

Wdychanie zbyt dużej ilości CO da ci objawy podobne do grypy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, mdłości, zawroty głowy, dezorientacja i drażliwość. Ponieważ objawy te są podobne do grypy, są one czasami błędnie diagnozowane. W miarę upływu czasu objawy te mogą się nasilać i obejmować wymioty, utratę przytomności, uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć.  

Niebezpieczne poziomy tlenku węgla 

Alarmy tlenku węgla działają poprzez pomiar ilości CO w czasie. Poniższe limity CO zostały stworzone przez Underwriters Laboratory, zaufaną, niezależną firmę certyfikującą bezpieczeństwo.

Jeśli którykolwiek z tych poziomów zostanie przekroczony, alarm monitora CO zaalarmuje Cię o zagrożeniu. Jeśli alarm CO zostanie kiedykolwiek uruchomiony, należy natychmiast opuścić dom i zadzwonić pod numer 911.  

Technologia 

Niektóre rodzaje monitorów tlenku węgla są zasilane bateryjnie, a inne można wygodnie podłączyć do dostępnego gniazdka. Alarmy zasilane bateryjnie z tlenkiem węgla mają zazwyczaj szczelne baterie litowo-jonowe, które wystarczają nawet na 10 lat. Po upływie tego 10-letniego okresu, alarm CO powinien zostać wymieniony.  

Wtyczka alarmu tlenku węgla podłącza się do przeciętnego gniazdka elektrycznego, co pozwala na przeniesienie go w razie potrzeby lub zabranie go ze sobą podczas przeprowadzki. Nie jest wymagana żadna instalacja, a w przypadku zaniku zasilania lub awarii gniazda wtykowe alarmy CO są zazwyczaj wyposażone w baterię rezerwową. 

Można również wybrać alarm kombinowany, który działa zarówno jako czujka dymu, jak i monitor CO. Ta opcja 2 w 1 może być okablowana w Twoim domu, dzięki czemu możesz spać spokojnie wiedząc, że Twoja rodzina jest chroniona przed dwoma niebezpiecznymi zagrożeniami. 

Umieszczenie 

Umieść alarm CO na zewnątrz każdej sypialni i na każdym poziomie Twojego domu, w tym w piwnicy. Aby uniknąć niedokładnych odczytów i fałszywych alarmów, instaluj alarmy CO co najmniej 15 stóp od kominków, pieców i pieców lub zgodnie z wytycznymi producenta. 

Bezpieczeństwo kominka

Jeśli w Twoim domu znajduje się kominek opalany drewnem lub gazem, upewnij się, że przedsięwziąłeś odpowiednie środki ostrożności i stosuj się do tych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego:

 • Przynajmniej raz w roku należy zlecić kontrolę komina i w razie potrzeby przetrzeć go lub wyczyścić, zwłaszcza jeśli kominek jest używany regularnie. 
 • Za każdym razem, gdy rozpalisz ogień, trzymaj kratkę kominkową na swoim miejscu. Ekran jest niezbędny do utrzymania w pobliżu popiołu lub odłamków kłód paleniska przed zapaleniem się dywanu, dywaników lub innej tkaniny.  
 • Jeśli któryś z członków gospodarstwa domowego lub gości zdecyduje się na palenie, należy rozważyć wprowadzenie zasady, że palenie powinno odbywać się tylko poza domem. Jeśli jednak zdecydujesz się na palenie w domu, nigdy nie powinieneś palić w łóżku, ponieważ wiele pożarów zaczyna się, gdy osoba zasypia, a zapalony papieros zapala materiał pościelowy.