Projektowanie przestrzeni biurowych nie jest dziś łatwym zadaniem. Firmy stają się coraz bardziej złożone pod względem swoich funkcji i działalności. Osoby znajdujące się na pierwszej linii frontu projektowania miejsc pracy starają się przewidywać stale zmieniające się potrzeby firm, tworząc jednocześnie spójne środowisko marki, które obejmuje innowacje oraz kulturę i wizję korporacyjną firmy.

W szczególności innowacyjność jest dla wielu firm kluczowym obszarem zainteresowania. Wraz z szybko rozwijającymi się technologiami i zapotrzebowaniem na projekty oparte na koncepcji wellness, przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej świadome znaczenia inwestowania w nieruchomości, które są zarówno elastyczne, jak i progresywne; nieruchomości, które poprawiają wyniki pracowników, jednocześnie poprawiając ich samopoczucie i szczęście w miejscu pracy. Oznacza to projektowanie dynamicznych przestrzeni, które są zorientowane na człowieka, są autentyczne dla marki i pozostawiają miejsce na rozwój i nowe technologie w miarę ich pojawiania się.

Wyzwania, przed którymi stoją dziś przedsiębiorstwa, doprowadziły do ekscytujących zmian w sposobie, w jaki pracownicy wykonują swoje zadania, współdziałają z nimi i działają w zbudowanych środowiskach. Nie są to już pracownicy i potencjalni pracownicy, którzy po prostu pracują w jednej, uniwersalnej przestrzeni, ale raczej przestrzenie robocze zaprojektowane z myślą o wyjątkowych potrzebach biznesowych, w celu poprawy wydajności i produktywności, przyciągnięcia utalentowanych nowych pracowników, poprawy samopoczucia i dobrego samopoczucia oraz inspirowania nowych pomysłów.

Podobnie jak charakter trendów, zmieniają się one wraz z upływem czasu. Choć niektóre z nich mają większą siłę przebicia, nawet najbardziej popularne trendy zmieniają się w czasie, podczas gdy inne całkowicie zanikają. To, co pozostaje spójne z trendami roku 2020, to fakt, że są one odzwierciedleniem naszej nowoczesnej kultury biznesowej. Przyglądając się trendom jutra, można zrozumieć, gdzie firmy są teraz i gdzie chcą być, kiedy wreszcie nadejdzie przyszłość.

W tym artykule odkryją Państwo trendy w projektowaniu biur jutra określone przez nasz zespół ekspertów w dziedzinie projektowania. Współpracując z tysiącami głównych pracodawców w całej Ameryce Północnej, konsultanci Ambius z pierwszej ręki widzą, jakie koncepcje pojawiają się, kształtują trendy i wydają się być tu na stałe. Ambius zidentyfikował cztery grupy trendów makro i mikro, które napędzają trendy w projektowaniu biur dzisiaj. W miarę jak przedsiębiorstwa nadal definiują swoje plany na przyszłość, te dynamiczne trendy oferują możliwości w zakresie poprawy miejsca pracy i projektowania.

Zgodnie z naszymi planami na rok 2020 i kolejne lata, tendencje te mają najbardziej bezpośredni i znaczący wpływ na przyszłość naszych przestrzeni roboczych.

TRENDY MAKRO

1. Elastyczność dynamiczna:

Kilka lat temu zaczął pojawiać się trend Dynamic Spaces, wprowadzający ludzi w ideę wielofunkcyjnych przestrzeni roboczych. Były to m.in. drzwi garażowe, ruchome przegrody zieleni, sprzęt telewizyjny i wideo oraz siedzenia w stylu stepowym. Zasadniczo, przestrzenie te zostały zaprojektowane tak, aby zacząć zaspokajać potrzeby i zastosowania naszego coraz bardziej multidyscyplinarnego świata biznesu.

Od tego czasu przestrzenie wielofunkcyjne stały się nową normalnością, ale nic nie przypomina kolejnej fazy tego trendu: Elastyczność dynamiczna. Zawiera ona zupełnie nową generację ruchomych, wielofunkcyjnych, lekkich i ergonomicznych elementów zaprojektowanych tak, aby pasowały do każdej przestrzeni i celu. Minęły czasy, kiedy ciężkie, nieporęczne meble i technologia dyktowały, co można, a czego nie można było osiągnąć w przestrzeni. Trend projektowania Dynamic Flexibility koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu wartościowej nieruchomości. Pozwala to w mgnieniu oka na całkowite przekształcenie otoczenia z sali konferencyjnej w studio podcastów, na obszar produkcyjny, na cichą, półprywatną przestrzeń. Od ruchomych ścian i lekkich, ruchomych mebli, po regulowane oświetlenie i technologię, te przestrzenie pozwalają pracownikom na błyskawiczne przekształcenie pomieszczeń.

Tendencja ta jest na dobrej drodze do tego, by stać się nową normą, ponieważ środowisko pracy w dalszym ciągu ewoluuje w kierunku przestrzeni bardziej skoncentrowanych na człowieku, opartych na współpracy i aktywności, którym towarzyszą innowacje.

Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest posiadanie zintegrowanego miejsca pracy, które może dostosować się do Twoich potrzeb biznesowych w czasie rzeczywistym. Wraz ze wzrostem tempa rozwoju biznesu, znaczenie wielofunkcyjnego, dynamicznego miejsca pracy stanie się tylko bardziej pożądane.

Cechy kluczowe:

 • Meble do przodu
 • Lekka waga
 • Przenośne / Koła
 • Ergonomiczny
 • Wielofunkcyjny

2. Drewno, które będzie ładne?

Drewno wraca. Większość współczesnych środowisk biurowych jest budowana przy użyciu tradycyjnej konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych i wypełniana metalowymi boksami. W miarę jak marki coraz bardziej koncentrują się na zrównoważonym rozwoju i doskonalą swoje miejsca pracy, aby przyciągnąć największe talenty, w ostatnich latach obiekty przyjęły bardziej ekologiczne podejście, aby spełnić oczekiwania swoich pracowników i najemców. Tysiąclecia, obecnie największa siła robocza w Stanach Zjednoczonych, chcą mieć pewność, że organizacja, dla której pracują, jest zgodna z ich ideologią proekologiczną i zrównoważonego rozwoju. Jednym ze sposobów, w jaki deweloperzy reagują na to zjawisko, jest włączenie do projektów wnętrz swoich budynków stolarki pochodzącej ze zrównoważonych źródeł i naturalnych akcentów.

Drewno wykorzystywane jest nie tylko do budowy ścian, podłóg, blatów i akcentów, ale także zapewnia przestrzeń o niezaprzeczalnym charakterze, dodając biofilną fakturę, linie i ciepło do tradycyjnie sterylnego środowiska biurowego. Projekty komercyjne zmierzają w kierunku bardziej autentycznego i organicznego motywu (ale nie rustykalnego, jak w przypadku poprzednich trendów), ponieważ koncentrują się na przyciąganiu największych talentów. Cechy takie jak prefabrykowane biura z drewna i szkła, misternie wykonane ściany z drewna i mchu, stoliki do kawy wykonane z zachowanych pni drzew oraz wyrafinowane, odzyskane drewno, są popularnym dodatkiem do nowego projektu przestrzeni biurowej.

Inną kluczową cechą jest zastosowanie liniowych boazerii i wzorów listew drewnianych w celu stworzenia iluzji głębi. Przyciąga to również uwagę na ważne cechy architektoniczne i funkcjonalne. Cechy te nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale mogą pomóc w ograniczeniu hałasu w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz w miejscach pracy.

Cechy kluczowe:

 • Liniowe, listwowe drewno
 • Ciepła i teksturowana
 • Budowa konstrukcji i ścian
 • Naturalne szczegóły akcentu
 • Biomorficzne formy i wzory

3. Wspólnota w odległym świecie

Nie jest tajemnicą, że żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, a świat biznesu nie jest wyjątkiem. Ostatnie badanie wykazało, że 70 procent specjalistów pracuje obecnie zdalnie, co najmniej jeden dzień w tygodniu, a 53 procent pracuje zdalnie przez co najmniej połowę tygodnia. Oznacza to, że firmy muszą na nowo wyobrazić sobie i przeprojektować swoje powierzchnie biurowe, aby sprostać ciągle zmieniającym się potrzebom i oczekiwaniom pracowników, nawet w coraz bardziej odległym świecie.

Aby się dostosować, firmy współpracują z projektantami w celu stworzenia bardziej zachęcających i komfortowych przestrzeni, które promują poczucie wspólnoty, wygody i wspólnych wartości. Trend ten nie jest tylko reakcyjnym wysiłkiem mającym na celu utrzymanie satysfakcji ludzi ze środowiska biurowego, jest to trend ciągły, który w końcu osiągnął swój naturalny szczyt w oparciu o preferencje pracowników i potrzeby stylu życia. Nowe środowisko biurowe obejmuje obecnie funkcje typowe dla środowiska hotelowego, takie jak restauracje, bary lub lodówki na piwo, kominki i wygodne meble, salony gier, ściany skalne i strefy fitness wraz z prysznicami i spa.

Ale dlaczego firmy tak bardzo starają się poprawić satysfakcję pracowników? Ponieważ posiadanie pracowników idą do biura pomaga zwiększyć morale, rozwijać relacje i poprawić optykę biznesu dla przyszłych talentów. Ułatwianie tych aktualizacji przynosi korzyści dla firmy w sposób, który nie może telepracy lub elastycznej pracy. Oznacza to, że biura i powierzchnie komercyjne staną się jedynie chłodniejsze i bardziej dynamiczne, ponieważ podwajają projekt, zachęcając i inspirując pracowników do powrotu do biura.

Cechy kluczowe:

 • Środowisko współpracy
 • Ciepły i przyjazny
 • Rozmyte przejścia wewnątrz i na zewnątrz budynków
 • Elementy miękkie i pluszowe
 • Armatura domowa

4. Uderzenie w zrównoważony rozwój

W miarę jak środowiska biurowe kontynuują swoją nieustającą metamorfozę od sterylnych i bezosobowych do inspirowanych i skoncentrowanych na dobrym samopoczuciu przestrzeni społecznych, wyłania się trend, że wszyscy niemal jednogłośnie zgadzają się, że dobrą rzeczą jest zrównoważone projektowanie. U podstaw zrównoważonego projektowania leży integracja w przestrzeni materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu, pozyskanych w sposób zrównoważony i ekologicznych. Kładzie on nacisk na efektywność energetyczną opartą na technologii, ochronę środowiska i zgodność z zasadami ekologii w celu stworzenia bardziej harmonijnej relacji pomiędzy naturą a naszymi budynkami. Przyjmując tę koncepcję wewnątrz budynków, otrzymujesz coś zupełnie nowego, zwanego ekologicznym wellness.

Projekt odnowy biologicznej nie musi być nowy. Niemniej jednak, trend w projektowaniu wciąż ewoluuje i dojrzewa wykładniczo, w miarę jak rośnie i różnicuje się w nowe i ekscytujące sposoby. Zrównoważone wzornictwo w obecnej formie posiada obecnie całą gamę certyfikatów, które umożliwiają skupienie się na inwestycjach w wydajność naszego budynku, jak również na dobrym samopoczuciu pracowników. Należą do nich LEED, WELL Building Standard, FitWel i Living Building Challenge, które mają na celu wywarcie pozytywnego wpływu na mieszkańców i naturalne systemy współdziałające z budynkami. Obecnie jesteśmy świadkami w pełni zrealizowanego marzenia o dobrym samopoczuciu i ekologicznym projektowaniu.

Wreszcie, oprócz certyfikatów, projektowania wellness i zrównoważonych praktyk, które mieszczą się w drzewie trendu Striking Sustainability, rosnący fenomen projektowania biofilskiego nadal zakorzenia się w nowoczesnym wzornictwie. Biophilic design jest podstawą projektowania inspirowaną światem natury. Wplata on organiczne wzory i formy natury w zbudowane środowisko, aby wzmocnić więź człowiek-przyroda. Biophilic Design, mocno osadzony w nadrzędnym temacie zrównoważonego rozwoju, zawiera takie cechy jak materiały pochodzące ze zrównoważonych źródeł, takie jak kamień i drewno, a także żywe rośliny i pionowe ogrody, ale także ekscytujące innowacje, takie jak biodynamiczne oświetlenie i podłogi inspirowane naturą. Aby dowiedzieć się więcej o wzornictwie biofilskim i najważniejszych współczesnych trendach w branży, polecamy nasz raport o trendach w projektowaniu biofilskim.

Cechy kluczowe:

 • Minimalnie przetworzone materiały
 • Cechy naturalnego drewna i kamienia
 • Wysoko zaprojektowane tereny zielone
 • Technologie wykorzystania przestrzeni roboczej
 • Oświetlenie naturalne

TRENDY MIKRO

1. Wyrażenie monochromatyczne:

Słownik Oxfordzki definiuje monochromatyczny jako zawierający lub wykorzystujący tylko jeden kolor. Jednak definicja ta nie do końca opowiada całą historię, gdy używa się jej w kategoriach wzornictwa. Monochromatyczne schematy kolorystyczne są najnowszą iteracją eksplozji kolorystycznej, jaka miała miejsce w środowiskach komercyjnych w ciągu ostatnich kilku lat. Te wykwintne palety kolorów wykorzystują tylko jeden kolor, ale wykorzystują całe spektrum odcieni, tonów i podpowiedzi tego konkretnego koloru, aby oddać jednolity, ale wciąż unikalny i łatwo rozpoznawalny motyw. Ta celowa strategia projektowania wciąga ludzi poprzez kreatywne wyrażanie nasycenia kolorów. Pomaga to budynkom stworzyć całościowy, jednolity obraz, ukazujący kluczowe funkcje i osobowość.

Trend ten jest najbardziej zauważalny dzięki zastosowaniu różnych miękkich odcieni, odważnych, dramatycznych odcieni, palet kamieni szlachetnych i matowych wykończeń, które są zazwyczaj wyposażone w zielone rośliny lub akcenty mchu, kwiaty i akcentowane światłem.

Cechy kluczowe:

 • Zmiana tonu, odcienia i barwy
 • Tekstury i wzory
 • Jeden kolor zorientowany na markę
 • Miękkie odcienie i odważne, dramatyczne odcienie
 • Szlachetne palety kamieni i matowe wykończenia

2. Ogrodnictwo wiszące

Rośliny są bardziej popularne w środowiskach biurowych niż kiedykolwiek wcześniej, z pojawieniem się żywych zielonych ścian i ścian z mchu jako podstaw dobrego samopoczucia i budowania marki. Publiczne przyjęcie wzornictwa biofilskiego, które przenosi zieleń sklepienia na niemal stratosferyczny poziom popularności. Rośliny w pomieszczeniach biurowych i handlowych są obecnie niemal obowiązkowe. Projektowanie roślin zakorzenione w budynkach poszukujących zrównoważonego wizerunku i dobrego samopoczucia stało się i nadal jest niezaprzeczalną cechą w przyszłości projektowania biur.

Można śmiało powiedzieć, że rośliny oficjalnie zakorzeniły się we współczesnym projektowaniu biur. Dzięki wysokiej jakości powierzchni użytkowej, projektanci zwracają się na nowe wyżyny, aby zintegrować swoją roślinność: sufity. Sufit to kolejna granica dla tych, którzy dążą do zmaksymalizowania przestrzeni, wydajności i uwzględnienia wzorów natury. Wisząca roślinność często promuje domową atmosferę, w której zacierają się linie biznesowe i rekreacyjne. To właśnie z tych powodów wiszące rośliny na suficie otworzyły niekończące się możliwości prezentowania zieleni.

Rośliny takie jak kulki mchu z Gniazdem Ptaków lub paproci bostońskiej posadzone w środku, rośliny powietrzne, różne rodzaje bluszczu i rośliny Pothos są atrakcyjnymi opcjami wieszania.

Cechy kluczowe:

 • Piłki mchu i rośliny powietrzne
 • Gniazdo ptaków, Pothos, paprocie bostońskie
 • Rozproszona, zgrupowana i zróżnicowana roślinność
 • Lasy naturalne i organiczne
 • Wysoko zaprojektowane elementy

3. Nowoczesny modułowy

Otwarta przestrzeń biurowa nigdzie się nie wybiera w najbliższym czasie. W międzyczasie firmy szukają sposobów, aby zapewnić swoim pracownikom spersonalizowane, prywatne przestrzenie, w których będą mogli skupić się na swoich ważnych projektach. Co więcej, funkcjonalne meble są kluczowym elementem pomagającym pracownikom pozostać kreatywnymi, aktywnymi i niezwykle produktywnymi. Oznacza to, że nowe stoły kreślarskie, biurka stojące, ławeczki i izolowane budki telefoniczne są opracowywane i na nowo definiowane każdego dnia, aby pomóc pracownikom zmaksymalizować ich czas w biurze.

Trend Modern Modular jest przedłużeniem trendu Dynamic Spaces z lat ubiegłych i koncentruje się na niesamowitych innowacjach, które pojawiają się w biurach, pozwalając firmom pracować mądrzej, efektywniej i tworzyć przyjazne dla środowiska miejsce pracy dla swoich pracowników. Poza biurami modułowymi, biurkami dynamicznymi i salonami, dostępne są również uproszczone urządzenia biurowe, takie jak stanowiska komputerowe, wiele ergonomicznych krzeseł, stojące deski balansowe do biurek i szafki zapewniające poczucie miejsca w tak elastycznej przestrzeni.

Cechy kluczowe:

 • Meble ergonomiczne i do ćwiczeń
 • Dynamiczne stacje robocze
 • Izolowane budki telefoniczne i strąki
 • Modułowe i lekkie
 • Przestrzeń osobista

4. Domowe miejsca pracy

Umeblowane kuchnie, doniczki z kwiatami i tkane kosze, poduszki do rzucania i dywaniki obszarowe - nie ma cię w domu, to nowy projekt akcentujący twoje biuro. Starając się stworzyć bardziej komfortowe, domowe środowisko pracy, nieruchomości zwracają się ku wszystkim rzeczom, które sprawiają, że dom czuje się jak w domu. Korzyści z tego projektu są dwojakie dla pracowników biurowych. Udogodnienia stwarzają bardziej przyjazne i relaksujące środowisko dla pracowników, którzy często przebywają w biurze. Przestrzeń ta jest zatem ogólnie bardziej satysfakcjonująca i sprzyjająca pracy w późniejszym okresie niż te bez udogodnień domowych. Takie udogodnienia przyciągają zdalnych pracowników z powrotem do biura, tworząc przestrzeń, z którą pracownicy są zaangażowani i podekscytowani, wzmacniając dynamikę zespołu i morale.

Trend Domesticated Workspace (Domesticated Workspace) wynika ze zwiększonego zainteresowania powierzchniami komercyjnymi w środowisku hotelarskim, w szczególności hotelami, które zaspokajają potrzeby osób podróżujących służbowo. Połączenie projektów może zrewolucjonizować sposób postrzegania przestrzeni biurowych w dłuższej perspektywie. Na razie sprawy dopiero się zaczęły.

Cechy kluczowe:

 • Udogodnienia dla gospodarstw domowych
 • Zróżnicowane rośliny doniczkowe
 • Rzućcie poduszki i dywaniki obszarowe
 • Kawiarnie z grami planszowymi
 • Naturalne i organiczne tekstury