Urządzenie pokoju dziecka nie jest zadaniem prostym. Z jednej strony miejsce musi być funkcjonalne i bezpieczne, a z drugiej maluch musi się w nim dobrze czuć. Musi to być jego azyl, a zatem przestrzeń, która będzie się małemu lokatorowi szczerze podobać. Rodzice popełniają błąd nie pytając dziecka o zdanie przy wyborze różnych rzeczy - pociecha powinna móc wybrać ze wskazanych przez rodziców produktów, bo przecież to właśnie ona będzie z nich w późniejszym czasie korzystać. Jednym z najważniejszych elementów pokoiku dziecięcego jest szafa. Lepiej zresztą by była więcej niż jedna, ponieważ dzieci mają wiele ciuszków i zabawek, które trzeba gdzieś pomieścić. Jaka szafa do pokoju dziecięcego będzie najlepsza? Czym się kierować w trakcie dokonywania wyboru?

Wybór szafy dla dziecka - rodzaje

W sklepach jest prawdziwe zatrzęsienie różnego rodzaju mebli - w tym także tych przeznaczonych do pokoiku dziecięcego. Najlepiej decydować się na całe zestawy, które będą do siebie dopasowane, więc całość będzie wyglądać znakomicie. Kolejną szafę można dokupić dodatkowo, decydując się na mebel z tej samej serii, albo w jakiś sposób dopasowany do reszty. Większość rodziców decyduje się na szafy w kolorze białym. Białe meble do pokoiku dziecięcego są najbardziej uniwersalne. Radośnie wyglądają i pasują do kolorowych ścian. Poza tym będą pasowały do dziecka nawet wtedy gdy nieco podrośnie. Można jednak oczywiście zdecydować się na zakup mebli kolorowych - one także są w sprzedaży. Potrafią bardzo ożywić przestrzeń i wywołać radość na twarzy dziecka. Ich zakup może być jednak rozwiązaniem krótkotrwałym, jako że szafy, które podobają się maluchowi niekoniecznie będą nadal w jego guście, gdy nieco podrośnie. Dobrym rozwiązaniem jest za to zakup szafek drewnianych, z kolorowymi elementami - to meble ponadczasowe, które z jednej strony są bardziej radosne, ożywiają przestrzeń, a z drugiej pasują tak do pokoju dziecka, jak i nastolatka. Do wyboru są też szafy narożne i przesuwne. Ta druga grupa sprawdzi się zwłaszcza w pokojach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Stylową szafę do pokoju dziecięcego można odnaleźć w sklepie internetowym dedekids.pl >>

Wybór szafy dla dziecka - porady

Wybierając szafy do pokoju dziecięcego należy się kierować zarówno upodobaniami dziecka, jak i względami praktycznymi. Lepiej pomyśleć o tym, że dziecko wkrótce nie będzie już berbeciem, więc jeśli nie chcemy niebawem wymieniać mebli na nowsze, rozsądniej jest od razu wybrać produkty meblowe dopasowane do dzieci w różnym wieku. Warto zdecydować się na szafy obszerne, w których pomieści się wiele rzeczy - dzięki temu nie będą one zajmowały przestrzeni w pokoju, a wnętrze będzie bardziej uprzątnięte. Lepiej jednak nie wybierać szafy, z której dziecko nie będzie w stanie samodzielnie korzystać - nie może ona być zbyt wysoka. Musi być ona dopasowana tak do właściciela pokoju, jak i do samej przestrzeni. Istotny jest materiał, z jakiego wykonano mebel. Zwykle jest to drewno bukowe, sklejka lub płyta meblowa MDF. Niektóre szafy do pokoi dziecięcych posiadają również elementy z tworzywa sztucznego. Meble dla dziecka powinny być też bezpieczne w użytkowaniu - stabilne i bez ostrych krawędzi.