Życie w domu sprawia, że spoglądamy na balkon, taras i werandę, gdzie meble ogrodowe, teraz bardziej niż kiedykolwiek, stanowią okno na świat poza nim.

Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyliśmy się w tym okresie fizycznej i społecznej izolacji, to jest to, jak ważne jest posiadanie okna na świat poza nim. Niezależnie od tego, czy jest to mały balkon, czy zamiatający taras, nie robi to wielkiej różnicy: wszyscy czujemy potrzebę zobaczenia tego, co dzieje się poza naszymi czterema ścianami, utrzymując kontakt z większą społecznością. To właśnie w tym celu na nowo odkrywamy wartość dehors - miejsc, w których możemy ominąć wnętrze, aby złagodzić uczucie reintegracji.

Zjawisko jest tam dla wszystkich do zobaczenia, udokumentowane przez tysiące postów na Instagram. W erze #iorestoacasa ("Zostaję w domu"), wracamy do organizowania i dekorowania naszych balkonów i tarasów po raz kolejny, w samą porę na sezon wiosenny. Projektujemy je jak paryskie bistra na śniadanie, adaptujemy na lunch pod słońcem i przekształcamy je - kupując rośliny online - w małe domowe ogrody.

W ten sposób balkon staje się wałem i przystanią, potwierdzając swoją pierwotną rolę w domu. W Dictionnaire Raisonné de l'architecture Française du XIe au XVIe Siècle, Eugeniusz Viollet-le-Duc śledzi historię tzw. hourd do typowej średniowiecznej fortyfikacji - użytecznej budowli w czasie wojny podczas oblężenia wrogów.

Mówiąc o fundamentalnej roli balkonów dzisiaj, nie sposób nie wspomnieć o elementach architektury. Książka (ale także eksponat na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 roku) Rema Koolhaasa eksploruje balkon przez cały rozdział, określając go już na początku jako nowoczesny element par excellence. Holenderski architekt omawia transformację tej cechy architektonicznej, zauważając, jak współczesne konstrukcje wychodzące na ulicę coraz bardziej tracą na wartości, a nawet całkowicie zanikają.

Być może w niedalekiej przyszłości tendencja ta ulegnie odwróceniu, ponieważ meble zewnętrzne nadal będą rosły jako sektor, z krzesłami, siedzeniami i stołami odważnymi elementami tworzącymi ciągłe rozwiązania łączące przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną z przestrzeniami mieszkalnymi na wolnym powietrzu. Wiele z nich rozpoczęło już proces przechodzenia na meble na taras lub werandę w ramach naturalnej ewolucji.

Wystarczy spojrzeć na Cassinę, która w styczniu wprowadziła na rynek swoją pierwszą kolekcję mebli outdoorowych z projektem przecinającym zarówno czas jak i przestrzeń. Prezentowany w Imm Cologne, The Cassina Perspective Goes Outdoor łączy w sobie ikony kolekcji LC i eleganckie przywiązania Charlotte Perriand z trzema współczesnymi interpretacjami Philippe'a Starcka, Patricii Urquioli i Rodolfo Dordoniego. Ten ostatni, zainspirowany duchem wypoczynku lat 50-tych, odsłonił Sail Out, modułową sofę, która dzięki sartorialnym detalom i profilowi w pachwinie przypomina miękkie formy nadmuchiwanych materacy.

Z Naoto Fukasawa, kolekcja Ayana dla B&B Italia jest kolejnym przykładem płynności płynącej na zewnątrz. Centralnym elementem tych mebli jest drewno, a dokładniej nielakierowany teak. W ten sposób materiał jest w stanie w naturalny sposób podążać za swoimi przemianami w warunkach atmosferycznych bez powodowania pęknięć czy deformacji.

Kolekcja Lifescape kontynuuje również eksperymentowanie z formami i wymiarami, w tym z elementami zewnętrznymi Minotti wykonanymi wyłącznie przez designerów sygnatariuszy. Brazylijski Marcio Kogan / studio mk27 wykorzystuje bazę z naturalnego drewna tekowego do stworzenia systemu modułowych siedzisk Quadrado, podczas gdy Nendo prezentuje Tape Cord Outdoor, gamę przegubowych i wszechstronnych krzeseł i akcesoriów.

Ogród miejski lub weranda zwrócona w stronę miasta staje się doskonałym środowiskiem dla pracy Christophe'a Pillet'a dla Ethimo. Grand Life wita, oprócz niedawno wprowadzonych nowości, także łóżko słoneczne, fotel wypoczynkowy i serię pasujących do niego stołów do kawy na świeżym powietrzu. Tkanie muszli, inspirowane klasyczną wiedeńską laską z wikliny, jest odporne na promienie UV i ścieranie.

Dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń na wolnym powietrzu, są małe kawałki wykorzystujące każdy ostatni centymetr. Zawarte w formie, ale pełne charakteru jest Thomas by Flexform, krzesło zaprojektowane przez Antonio Citterio dodając wersję outdoor w 2019 roku z ochronnym, wodoodpornym i oddychającym materiałem. Wygodne, dopasowuje się do każdego rodzaju otoczenia zewnętrznego, od miejskiego tarasu po wiejski ogród.

Sylwetki beczek i klepsydr definiują pufę Ziggy'ego i stoliki zaprojektowane przez Emilio Nanniego dla Saba. Prawie nieważkie, powstały z połączenia prostych materiałów, takich jak żelazo, drewno i lina.

Kathryn, fotel zewnętrzny firmy Visionnaire, również mruga w naturalnym wymiarze. Zaprojektowany przez Giuseppe Viganò, przypomina strukturę drewnianej skorupy - twardej na zewnątrz i miękkiej wewnątrz.

Idealne do ozdobienia dehors lub patio zanurzonego w bujnej zieleni, są "kaktusy" Emu. Ficus, kolekcja rzeźb z Chiramonte-Marin, imituje piękne rośliny pod różnymi postaciami: konstrukcje ze stali, oprócz dekoracji, mogą być również używane jako romantyczny separat na zewnątrz.

Jeśli chodzi o relaksujące miejsca na świeżym powietrzu poświęcone książce i odrobinie odpoczynku, nie ma nic lepszego niż leżanka Rimini firmy Baxter. Zaprojektowany przez Paola Navone, ten skórzany fotelik jest idealnym miejscem do leżenia.

Jednym z najciekawszych dodatków do świata mebli zewnętrznych jest pierwsza zewnętrzna kuchnia firmy Talenti. Firma ta powierzyła Nicoli Pellegrini zadanie zaprojektowania rozwiązania do gotowania na świeżym powietrzu, być może w mieście, które będzie stymulowało biesiadę i skupienie wokół stołu. Pod nazwą Tikal są one dostępne w wielu różnych rozmiarach.

Nowe meble ogrodowe na 2020 rok wprowadzają również Bubble, drewniany dół kominkowy firmy Focus z dwoma tylnymi kołami i średnicą 700 milimetrów. Zaprojektowany przez Christophe'a Ployé'a dół jest idealny do oświetlania letnich nocy i ogrzewania w zimie. Wyjmowana umywalka pomaga w konserwacji.

Poza meblami i akcesoriami zewnętrznymi, systemy osłon, takie jak altanki, pergole i berceau, są niezbędne do tego, aby cieszyć się życiem na świeżym powietrzu, stając się prawdziwymi przedłużeniami domu. Alba, bioklimatyczna pergola firmy Corradi może być umieszczona na różne sposoby: samonośna z czterema filarami, opierająca się o ścianę z filarami frontowymi lub zintegrowana z otaczającą powierzchnią bez żadnych filarów pionowych. Konstrukcja, wyposażona w regulowane listwy aluminiowe, zapewnia ochronę na wypadek deszczu.