Dom z kontenerów jest czymś, co dla wielu brzmi wciąż jak prawdziwe szaleństwo. Okazuje się, że całkiem niesłusznie, ten szybki, ekologiczny oraz nowoczesny sposób na własne mieszkanie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Co musimy wiedzieć o domu z kontenerów? 

Czym są domy z kontenerów?

Domy z kontenerem są rodzaje modułowego budownictwa, w ramach którego się wykorzystuje głównie morskie kontenery, zarówno nowe, jak i kontenery używane. Konstrukcję takowego kontenera stanowi rama stalowa samonośna, wykonana z zabezpieczonych piaskowanych antykorozyjną powłoką profili. Sufit, ściany oraz podłoga to blach ocynkowana. Jest ona usztywniona wzmocnieniami bocznymi oraz także wypełniona izolacyjnym materiałem, którym jest mineralna wełna, czy też coraz częściej wykorzystywana poliuretanowa izolacja.

We wnętrzu danego kontenera stosowane są płyty wiórowe lub też płyty gipsowo-kartonowe. Wykończenie zewnętrze się nie różni od tego wykorzystywanego w przypadku tradycyjnych budynków, możliwości są takie same - kamień, tynki, drewno, metalowe elewacyjne panele. W tym miejscu zależy wszystko od tego, w jakim stylu ma być nasz dom utrzymany.

Jeśli chodzi o instalacje, to także nie ma różnic zasadniczych pomiędzy tymi montowanymi w innego rodzaju budynkach, jedyna różnica dotyczyć może ogrzewania. W domach tego typu poleca się ogrzewanie elektryczne. Realizacją kompleksową, w tym wykończeniem wnętrz oraz wszystkimi instalacjami się zajmuje w większości przypadku jedna firma, która to dostarcza nam już produkt kompleksowy, jakim w wypadku tym jest dom z kontenera.

Dom z kontenerów

Jak zbudować dom z kontenerów?

Gdy interesuje nas dom z kontenerów, to musimy rozeznać się jak taki dom zbudować. Pierwszym krokiem jest zakup kontenera. Istnieje bardzo dużo sposobów na zdobycie kontenera do mieszkania. Możemy śmiało poszukać kontenerów używanych. Śmiało zamówimy je w Internecie. Istnieją także firmy specjalne, które sprzedażą oraz dostarczeniem kontenerów się zajmują. Cena jednego kontenera to około kilku tysięcy złotych.

Następny krok to wykonanie posadowienia. Posadowienie bezpośrednio zależy od warunków lokalizacji kontenera mieszkalnego. Na ogół jest to po prostu wypoziomowanie na bloczkach betonowych na ustabilizowanym wcześniej gruncie. W przypadku większego domu się stosuje fundamentowe stopy, a w punktach podparcia się wylewa beton. Brak konieczności położenia fundamentów tradycyjnych jest bardzo dużą oszczędnością kosztów.

Następny krok to doprowadzenie instalacji. Montaż instalacji zlecić najlepiej wykonawczej firmie z zewnątrz. Podłączy ona nam elektryczność bezpiecznie, a taką kanalizację. Możemy także zlecić jednej firmie całość budowy. Takie firmy również znajdziemy na rynku.

Ocieplenie oraz ogrzanie kontenera może się wydawać problematyczne. Do ocieplenia kontenerów się używa najczęściej materiałów tradycyjnych, jak pianka poliuretanowa, styropian lub też wełna mineralna, mocowanych na kratownicach ściennych. Możemy również zainstalować energooszczędna okna, aby nieco zapobiegać uciekaniu ciepła na zewnątrz.

Według obowiązującego prawa, konstrukcja kontenerów jest obiektem budowlanym tymczasowym. Nie musimy wnosić w związku z tym o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że zgłosimy zamiar postawienia obiektu do urzędu lokalnego. Takowe zgłoszenie jednak jest ważne tylko przez sto dwadzieścia dni, a więc jeśli mamy zamiar postawić kontenerowy dom na stałe w jednym miejscu, musimy wystąpić już o pozwolenie na budowę tak jak w przypadku budowy domu tradycyjnego.

Gdy nasz kontenerowy dom już stoi, możemy się zastanowić nad wykończeniem swojego wnętrza. To dla wielu z nas jest etap najprzyjemniejszy budowy domu. Dom z kontenerów urządzić można według tychże samych zasad, co mieszkanie lub też dom tradycyjny. Pamiętajmy o rozplanowaniu odpowiednim przestrzeni. Dużo wskazówek znajdziemy tutaj https://www.bryla.pl/kontener-mieszkalny-ile-kosztuje-jak-go-zaaranzowac-czy-warto-postawic-dom-z-kontenerow.

Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Na pewno domy w kontenerach są bardzo okazjonalną ofertą. Możemy liczyć na konkurencyjne ceny. Warto jednak przed zakupem kontenerów, sprawdzić jakiej jakości jest dany kontener. Wspomnieliśmy już, że może to być kontener używany, ale jednak musi by w dobrym stanie.

Zwróćmy uwagę także na firmę, z którą podejmujemy współpracę. Jest to poważna inwestycja, a więc powinniśmy wybrać mądrze. Nie należy tutaj chcieć na siłę zaoszczędzić. Czasami warto nieco dopłacić i mieć zagwarantowaną wysoką jakość. Praktyczne informacje dotyczące tego rodzaju budowy znajdziemy tutaj bryla.pl.

Zainspirujmy się!