Szybkie meble nie mają tej samej kiepskiej reputacji co szybka moda, ale powinny

W Dalhousie University's School for Resource and Environmental Studies, Tony Walker bada, w jaki sposób firmy i konsumenci mogą efektywniej wykorzystywać cenne, ograniczone zasoby Ziemi. Szczególny niepokój budzą jednorazowe butelki na wodę. "Zakazy często brzmią tak, jakby były naprawdę skuteczne", mówi.

"Często ważniejsze jest edukowanie ludzi na temat skutków ich wyborów". Kiedy ludzie znają konsekwencje, często podejmują lepsze decyzje."

Z życia osobistego wie jednak, jak trudne może być utrzymanie ścisłych zasad zrównoważonego rozwoju podczas blokady COVID-19. Uwięziony w domu, samotny i zatroskany o przyszłość, wielu z nas szuka dywersji. Czasami wystarczą proste rzeczy, takie jak upieczenie większej ilości podpłomyków i zakwasu, niż jest to możliwe do zjedzenia. Ale może to również oznaczać skanowanie salonu, znudzenie się widokiem tej samej starej kanapy i krzeseł oraz podjęcie decyzji o zrobieniu zakupów w Internecie.

"W zeszłym tygodniu moja żona dostała robaka, żeby wymienić kilka mebli", mówi Walker. "Oczywiście, nie chciałem, żeby to zrobiła. Więc i tak to zrobiła."

Co jest nie tak z rozbryzgiem mającym na celu zmianę pokoju (poza ryzykiem piętrzenia dużych rachunków z kart kredytowych, gdy gospodarka ześlizguje się w otchłań)? Potencjalnie nic. "Meble międzypokoleniowe - takie, które zamierzasz przekazać wnukom - są fantastyczne", mówi Walker.

"Niestety, wiele rzeczy po prostu nie jest zbudowanych po to, by przetrwać. I tak jak w przypadku wszystkiego, co umieściliśmy na słowie "szybko" - fast food, szybka moda, a teraz termin "szybkie meble" - istnieje nadmierna eksploatacja zasobów, cennych minerałów, metali, produktów leśnych, aby stworzyć ten produkt. A potem pojawia się kolejny problem pod koniec życia. Większość z nich po prostu zostaje wyrzucona."

Kanada nie śledzi ilości mebli, które trafiają na wysypiska. Ale w Stanach Zjednoczonych, Agencja Ochrony Środowiska mówi, że około 9,7 miliardów funtów mebli, od kanapy do credenzas, są wysyłane co roku na złomowiska - mniej więcej tyle samo co odzież, a wzrost o 38 procent od 2005 roku.

"Nawet jeśli część mebli jest poddawana recyklingowi, recykling wymaga dużo energii" - mówi Walker. "Nie, że recykling i tak zawsze jest możliwy. Klej, który trafia do szybkich mebli, może sprawić, że takie kawałki trudno będzie rozdzielić na części wielokrotnego użytku".

Montana Labelle, projektantka wnętrz z Toronto, rozumie potrzebę odświeżenia przestrzeni już teraz.

"Cały czas robię zakupy przez internet", mówi. To nie znaczy, że wydaje szalone rachunki w Pottery Barn i Wayfair. "Moim ulubionym jest vintage," mówi. "Uwielbiam szukać niesamowitych skarbów, które już wytrzymały próbę czasu. Niedawno znalazłam własną sofę Mario Bellini z lat 60. na Facebooku Marketplace. Ma 60 lat i nadal wygląda niesamowicie. Chyba nie mógłbym powiedzieć tego samego za 60 lat za coś z CB2."

Dla Labelle'a zaletą szukania unikalnych rozwiązań jest to, że skończysz z rzeczami, które nie są "w 75 Instagramach innych ludzi", mówi.

Inną korzyścią z zakupu solidnego kawałka rocznika jest to, że nawet jeśli nie jest to twój ostateczny dodatek marzeń, nadal masz coś dobrze wykonane i trwałe, które przetrwało wiele ruchów, i zazwyczaj mogą być przeniesione do kogoś innego. I odwrotnie, jeden duży problem z zamawianiem szybkich, niskiej jakości mebli online jest to, że kawałki mogą przyjechać uszkodzone, a uszkodzone kawałki są zwykle wyrzucane przez ich producentów, po prostu dlatego, że jest to najtańsza, najłatwiejsza opcja.

"Średnia branżowa liczba uszkodzonych przedmiotów w transporcie wynosi około trzech do pięciu procent", mówi Duncan Blair, dyrektor ds. marketingu artykułu, internetowego sklepu meblowego, który zauważył duży popyt z opóźnieniem, szczególnie na domowe produkty biurowe. "Oczywiście, nie jest to dobre dla doświadczeń klientów". Ale są też ogromne koszty środowiskowe związane z dostarczaniem, usuwaniem i wymianą uszkodzonych elementów".

Artykuł, który nie lubi być nazywany szybkimi meblami - "Dostarczamy szybko, ale również mamy obsesję na punkcie jakości", mówi Blair - obniżył wskaźnik uszkodzeń do poniżej połowy jednego procenta. Firma stara się być bardziej zrównoważona, oferując jak najwięcej części zamiennych, tak aby zamiast dostarczać całe nowe krzesło, mogły one po prostu zastąpić wygiętą nogę lub poduszkę.

"Powiedziałbym, że w sumie pomaga to w utrzymaniu klientów", mówi Blair. "Ale niestety, czasami kultura oczekuje, że szczytem w opiece nad klientem będzie po prostu wysłanie całego, zupełnie nowego krzesła".

Maia Roffey, właścicielka i główna projektantka Black Sheep Interior Design, sugeruje, że jednym ze sposobów, w jaki właściciele domów mogą skupić się na zakupach mebli, jest zidentyfikowanie małych świerków.

"Szybkie meble są czasami dobre dla akcentów", mówi Roffey.

Na przykład, teraz jest świetny czas, aby odświeżyć wiarę, którą już masz, kupując nowe okucia. Ale uważajcie, że mniejsze niekoniecznie muszą być bardziej trwałe, zwłaszcza jeśli przedmiot jest wykonany z tworzywa sztucznego i szybko wyrzucany. Potencjalny plus jest taki, że w porównaniu z większymi zakupami, na których zazwyczaj siada się, je, łapie i często się je używa, coś, co głównie wizualnie nie zadziała tak szybko, nie zepsuje się ani nie rozerwie.

Dla właścicieli domów, którzy chcą dokonać renowacji, Roffey oferuje 30-minutowe sesje e-designu za 100 dolarów (z czego 50 dolarów z opłaty idzie na organizację charytatywną dla zagrożonej młodzieży o nazwie Inicjatywy Evy). Niedawno klient kupił sofę z CB2. "Nie była ona dobrej jakości i musiała zostać odesłana", mówi.

"Rzeczy tapicerowane na ogół nie są czymś, na czym można by skąpić. Tanie zawsze się rozpadają. I są prawie niemożliwe do kupienia online. Zawsze zalecam przetestowanie sofy przed zakupem."

Nie wszystkie szybkie meble są werbotami. Według Roffeya "IKEA produkuje najlepsze korpusy, najlepsze kości pod względem kuchni wielkopowierzchniowych i przechowywania", mówi. Mimo, że rekomenduje urozmaicenie każdej szafki IKEA o niestandardowe drzwi i lady ("niektóre z ich drzwi są szczególnie dobre w pokazywaniu smug palców", mówi), podstawowe ramy są bardzo wytrzymałe - w mądry sposób właściciele domów zapiętych na gotówkę mogą zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo, konstrukcje są wykonane z płyty pilśniowej. Chociaż materiał ten jest często wyśmiewany, ponieważ nie jest to lite drewno, jest stosunkowo trwały, ponieważ składa się z kawałków drewna i trocin pozostałych po innych procesach przemysłowych, resztek, które w przeciwnym razie trafiłyby do śmieci.

Nawet Dalhousie's Walker jest pod wrażeniem aspektów działalności IKEA, szczególnie dlatego, że szwedzka firma zobowiązała się, że w ciągu najbliższych 10 lat będzie prowadzić tzw. działalność okołobiznesową. Do 2030 roku IKEA zamierza nie produkować żadnych odpadów, wprowadzając ponownie jak najwięcej materiałów w całym łańcuchu dostaw i oferując klientom programy zwrotu starych przedmiotów do ponownego wykorzystania, zamiast po prostu je wyrzucać.

"Jeśli IKEA może to zrobić i nadal przynosi zyski, to jestem pewien, że inni gracze na rynku mogą zrobić to samo", mówi Walker. "Do tego czasu, jak sądzę, jako konsumenci, my również mamy wybór". Możemy kupować rzeczy, które są bardziej zrównoważone. Albo pójdziemy z absolutnie najtańszym produktem. Ale prawdopodobnie będzie on zrobiony z niezbyt ładnych materiałów, z niewielkim nadzorem środowiskowym i będzie trwał dłużej na składowisku niż w naszych domach".