Około 100 obiektów z XIX wieku, które mają być wystawione na aukcję przez Mobilier National
Francja ma sprzedać część zabytkowych mebli, aby wesprzeć krajowe szpitale znajdujące się w trudnej sytuacji.
Mobilier National, krajowa kolekcja mebli, opracowuje listę przechowywanych przedmiotów, które zostaną wystawione na aukcję we wrześniu.
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, co zostanie sprzedane, a urzędnicy nie odpowiedzieli na prośby o szczegóły, ale media francuskie podały, że zostanie wybranych około 100 przedmiotów pochodzących z XIX wieku, szczególnie z czasów panowania Ludwika Filipa I w latach 1830-1848.
Sprzedaż "odtajnionych" przedmiotów z krajowej kolekcji nie jest nieznana, ale podobno tak duża liczba pojawia się na rynku w tym samym czasie rzadko.
Aukcja, zorganizowana w celu "przyczynienia się do krajowych wysiłków na rzecz wspierania szpitali", odbędzie się w Journées du Patrimoine (dni dziedzictwa) w weekend 20-21 września. Wpływy z aukcji trafią do Fundacji na rzecz Szpitali Paryskich i Szpitali Francuskich, której prezesem jest pierwsza dama, Brigitte Macron.
Hervé Lemoine, dyrektor Mobilier National, powiedział, że zostanie sporządzona lista mebli, które mają niewielką wartość dziedzictwa kulturowego i nie były wykorzystywane przez nikogo znaczącego. Kuratorzy organizacji musieliby jednogłośnie uzgodnić, jakie przedmioty byłyby sprzedawane, aby uniknąć "marnotrawienia rodzinnego srebra" - powiedziała Lemoine Le Figaro.
Mobilier National, który jest odpowiedzialny za wyposażenie oficjalnych budynków, w tym Pałacu Elizejskiego, zawiera ponad 130.000 dywanów, żyrandoli, krzeseł, ceramiki, porcelany, mebli, biurek i innych przedmiotów. Rok temu opublikowała ona szczegóły 78.000 obiektów po tym, jak została skrytykowana przez państwowych księgowych, Cours des Comptes, za zarządzanie kolekcją.
Aby wesprzeć francuskich rzemieślników i tradycyjnych twórców podczas blokady koronaawirusowej, Lemoine ogłosiła również, że organizacja, nadzorowana przez ministerstwo kultury, będzie zlecać nowe prace i projekty restauracyjne.
"Naszą pierwszą akcją będzie zlecenie prac nad przywróceniem całej narodowej kolekcji poprzez odwołanie się do wszystkich rzemieślników", powiedział FranceInfo. "Druga będzie polegała na utworzeniu specjalnego komitetu ds. zakupów, któremu młodzi projektanci i twórcy będą mogli proponować swoje pomysły i projekty, które będziemy mogli kupić, a następnie wykonać".
Francuskie szpitale skorzystają również ze sprzedaży oryginalnych rysunków zmarłego współtwórcy Asterixa, Alberta Uderzo, na aukcji w przyszłym miesiącu. Uderzo zmarł w zeszłym miesiącu w szpitalu w wieku 92 lat.
W oświadczeniu, żona artysty, Ada, powiedziała: "Mój mąż był głęboko poruszony strasznym kryzysem zdrowotnym, przez który przechodzimy. Miesiąc po jego odejściu, moja córka Sylvie i ja byliśmy zdeterminowani, aby zrobić to, co on sam zrobiłby: wspierając i dziękując opiekunom, nowym bohaterom w każdej francuskiej wiosce!"
W ramach aukcji zostanie wystawionych pięć oryginalnych stron deserów bananowych Uderzo, trzy z Asterix - słynnej Galii stworzonej przez Uderzo i René Goscinnych - oraz dwie z innych opowiadań.
Strony Asterix, z książek La Galère d'Obélix (Asterix i Obelix Wszyscy na morzu), Astérix et Latraviata (Asterix i aktorka) oraz La Rose et le Glaive (Asterix i tajna broń), szacuje się na 80 0000- 120 000 euro (70 0000- 104 000 funtów) każda.
Aukcja rysunków, zorganizowana przez Artcurial, odbędzie się 26 maja o godzinie 14.30 czasu francuskiego.