Od ponad 40 lat David King jest stałym elementem wyposażenia salonów w całej Australii, niezależnie od tego, czy go znasz, czy nie.

Przez całe lato '69 tony tępota Davida Kinga pulsowały z radia w całym kraju. Szesnaście lat temu założył zespół o nazwie King Fox z grupą kolegów z liceum. Ich psychopopopowy singiel "Unforgotten Dreams" tkwił w spudłowanych salonach, wałęsał się po tarasach porośniętych roślinami doniczkowymi i przychodził na basen, ponieważ przez najgorętsze miesiące znajdował się w pierwszej dziesiątce.

Pięćdziesiąt lat później, King wciąż przenika nasze domy i ogrody - jego marka mebli King Living jest jedną z najbardziej znanych w Australii.

Król Fox rozwiązał się w 1972 roku, mniej więcej w tym samym czasie mama króla - była modelka z pięknym okiem na dekoracje i nieruchomości - zaczęła projektować linię mebli i zaczęła pomagać jej je robić. Zasadniczo klocki z rzeźbionej pianki pokrytej rozciągliwą tkaniną, fotele w salonach Królów od razu stały się hitem na rynku.

"Wiedzieliśmy, że stworzyliśmy coś wyjątkowego. Rozstawialiśmy się w Paddy's Market, a kramarze zbierali się wokół, chcąc wiedzieć, co to za fajnie wyglądające rzeczy", wspomina King. "Skończyliśmy sprzedając tysiące i tysiące z nich."

Tak wielu, że David King założył markę King Furniture w 1977 roku.

Pamiętasz, jak twoja babcia mówiła: "Nie siadaj na ramionach kanapy!"? Pomyślałem, dlaczego nie? Ramiona kanapy powinny być na tyle mocne, by można było na nich siedzieć.

- David King

Do tego czasu Królowie pracowali z domu w Rose Bay, ale wraz ze wzrostem popytu zwiększał się przepływ ciężarówek dostarczających materiały, aby nadążyć za popytem.

"Musieliśmy zdecydować, czy rozwijać biznes, czy przestać", mówi King.

Postanowili się rozwijać i wynajęli małą witrynę sklepową przy piaszczystej arterii w pobliżu dworca centralnego w Sydney.

"Mama szyła okładki w domu, ja przykrywałem piankę z tyłu sklepu, a sprzedawałem z przodu", wspomina King. Zawiesił znak "prosto do ciebie", żeby przyciągnąć przejeżdżający ruch.

"Nigdy nie prowadziliśmy sprzedaży hurtowej, zawsze sprzedawaliśmy bezpośrednio naszym klientom. Dało nam to możliwość dowiedzenia się, czego chcą nasi klienci i bezpośredniego reagowania poprzez projektowanie produktów z rozwiązaniami odpowiadającymi ich potrzebom".

Około 40 lat później francuski fotograf Felix Forest natknął się w magazynie na dość oślizgłą dwuosobową piankową sofę, która w końcu stała się jego studiem w Sydney. Zaciągnięty do jej pofałdowanego, ciągłego kształtu oparcia siedzenia, przekonał właściciela do rezygnacji z niej. Dopiero później zorientował się, że jest to oryginalna sofa King Award, rocznik 1987.

"Kształt był intrygujący i niesamowicie wygodny do siedzenia" - wspomina Forest, który wystawia wnętrza dla prestiżowych tytułów lifestylowych na całym świecie. "To teraz jeden z głównych punktów w mojej przestrzeni studyjnej."

To, że Las powinien być przyciągnięty do nagrody nie jest zbyt zaskakujące, ponieważ w swoim organicznym powabie przypomina francuskie meble z lat 60. takie jak Pascal Mourgue i Pierre Paulin.

Ale o ile nagroda jest zdecydowanie rzeźbiarska, o tyle jest też całkiem sensowna: kluczowe cechy King Living do dziś.

"Nigdy nie nazwałem siebie projektantem", mówi King. "Miałem po prostu pragnienie stworzenia czegoś sensownego, co poprawiłoby życie ludzi."

Niedługo po założeniu sklepu, King zaczął przeszukiwać używane sklepy, chcąc zrozumieć, jakie meble ludzie wyrzucają. Zauważył podarte tkaniny i zwisające taśmy (obie wymienne), ale przede wszystkim: złamane ramiona.

"Pamiętasz, jak twoja babcia mówiła, "Nie siadaj na ramionach kanapy!"? Pomyślałem, dlaczego nie? Ręce na sofie powinny być na tyle mocne, by można było na nich siedzieć."

W ten sposób narodził się sygnowany marką King's system sofy w stalowej ramie, znany ryf za większość największych hitów marki. Kanapa Polo, wprowadzona na rynek w 1979 roku, w roku, w którym King Furniture przeniósł swoją produkcję i flagowy okręt do Annandale, na wewnętrznym zachodzie Sydney.

Następnie w 1998 roku pojawiła się Delta; jej modułowa stalowa armatura pozwala na mutację z szezlongów w trójosobową kanapę, a nawet łóżko queen-size. (Ten nieco luzacki, salonowy aspekt zainspirował magazyn Vanity Fair do zainstalowania serii Delt w różnych formacjach, aby gwiazdy mogły odpocząć podczas swojej hollywoodzkiej imprezy Oskarów w 2006 roku).

W 2003 roku King wprowadził Jasper, który do dziś jest bestsellerem marki. Przez lata był on remiksowany; zmodernizowano go na przykład o dodatkowe miejsca do przechowywania lub wysuwane zagłówki, czy też powierzchnie do ładowania urządzeń przenośnych.

"Jest elastyczny, jak dorosły Lego", mówi King.

W obecnej siedzibie głównej marki w Turrelli, na południe od Sydney (w Annandale jest jeszcze salon wystawowy), wewnętrzny zespół projektantów to zespół składający się w większości z 20-latków, na czele z 41-letnim Davidem Hardwickiem, który dołączył do firmy trzy lata temu.

"W skład studia wchodzą projektanci, twórcy wzorów, kierownik produktu i inżynier", mówi Hardwick, zauważając, że kilku z nich zaczynało jako stażyści. Wszyscy są absolwentami lokalnych akademii projektowania, w tym University of Technology Sydney (UTS) i University of NSW.

Zespół projektantów jest odpowiedzialny za badania i rozwój nowych elementów w miarę rozwoju rynku. Projektantka Alita Lin, na przykład, stworzyła niedawno stół w jadalni Issho. Modułowy system oparty na nogach w kształcie płetw, które mogą być ułożone w formie otwartej lub zamkniętej, tworząc jeden cokół, równie dobrze sprawdza się w przypadku blatów okrągłych, owalnych lub prostokątnych.

Poza studiem projektowym w jego skład wchodzą eksperci w dziedzinie tekstyliów, projektanci, maszyniści i dyspozytorzy. Podczas gdy duża część produkcji odbywa się obecnie w Chinach (King założył tam fabrykę w 2005 roku), jest to bijące serce biznesu.

To właśnie tutaj projektant z Sydney Charles Wilson przychodzi, gdy ma produkt w rozwoju z King Living, ponieważ marka jest znana od 2015 roku, ponieważ zaczęła rozszerzać swoje portfolio produktów na łóżka, stoły i domowe meble biurowe.

"Istnieje wielki szacunek dla zamierzonego języka projektowania ... kreatywny dialog na temat potencjału funkcjonalnego."

- Charles Wilson

Relacja Wilsona z marką rozpoczęła się dziesięć lat temu, od sofy Andrea. Jego najnowsza sofa, Zaza, charakteryzuje się w pełni regulowaną konstrukcją pleców i ramion na smukłej, opływowej podstawie. Wiedza King Living w zakresie produkcji ram stalowych umożliwia precyzyjną inżynierię wymaganą do osiągnięcia takiej elastyczności, mówi Wilson, który pracował dla międzynarodowych marek, takich jak Herman Miller i Menu.

"Król ma teraz bardzo wyrafinowaną kulturę projektowania", mówi Wilson. "Lepiej niż jakakolwiek firma, z którą pracowałem. Od początku projektu, istnieje wielki szacunek dla zamierzonego języka projektowania i kreatywny dialog co do tego, jaki jest potencjał funkcjonalny i jak najlepiej można rozwiązać projekt."

Ze swojej strony David King uważa, że Wilson jest "prawdopodobnie najlepszym projektantem sof w Australii". Ma nie tylko wielkie oko do detali, ale i doskonałe podejście rzeźbiarskie".

Podczas gdy David King nominalnie odsunął się od codziennych operacji (w 2015 r. powołał na stanowisko dyrektora generalnego Annę Carrabs), jako prezes nadzoruje ekspansję międzynarodową i niedawno otworzył salony wystawowe w Singapurze, Kuala Lumpur, Szanghaju i Vancouver.

Poproszony o podsumowanie niezłomnej atrakcyjności marki, King sugeruje, że to dlatego, że "siedzą oni gdzieś pomiędzy minimalistyczną, europejską estetyką a ponadwymiarowym amerykańskim wzornictwem".

I to jest w sam raz.