W pracach budowlanych, naprawczych, a także przy wszelkiego rodzaju remontach domów potrzebna jest szlifierka kątowa. Służy nie tylko do czyszczenia i szlifowania powierzchni, ale także do cięcia, ponieważ oprócz tarcz ściernych i szczotek można ją wyposażyć w tarcze tnące.

Mała i lekka szlifierka kątowa

Mini szlifierka kątowa ma prostą budowę. Na gwintach osadzone są metalowe szczotki, a tarcze mocowane są nakrętką mocującą do osi napędzanej silnikiem za pomocą przekładni kątowej. Wszystkie te części są zamknięte w obudowie, na której zainstalowany jest przełącznik, a w wielu modelach występuje też regulator prędkości. Szlifierka może służyć do:

  • Czyszczenie wszelkich defektów - wybojów, ugięcia na dowolnym materiale.
  • Obróbka betonu, cegły, powierzchni metalowych.
  • Czyszczenie różnych produktów i materiałów z farby (metale z rdzy).
  • Wykańczanie i polerowanie powierzchni o różnej fakturze.
  • Cięcie kamienia wykończeniowego, betonu, konstrukcji metalowych.

A to nie wszystkie możliwości szlifierki kątowej. Za pomocą szlifierki możesz wykonać o wiele więcej rodzajów prac. Na przykład cięcie płytek ceramicznych podczas ich układania, czyszczenie spawów, szlifowanie produktów z drewna, a nawet polerowanie samochodu.

Kupując szlifierkę kątową stajesz się właścicielem całego mini warsztatu, który nie zajmuje dużo miejsca i oszczędza twój czas i wysiłek. Wszystkie powyższe zalety szlifierek zapewniają różne przystawki. Do głównych przystawek należą tarcze tnące i szlifierskie, których grubość i średnica wpływają na głębokość i szerokość cięcia. Wybierając nasadki należy wziąć pod uwagę grubość materiału, który zamierzamy ciąć i wybrać odpowiednią średnicę ostrza tnącego z zakresu 115-230 mm. Do użytku domowego, aby nie powodować przeciążeń sieci, odpowiednią opcją jest 125 mm. Istnieje bezpośredni związek: im większa średnica tarczy, tym mocniejsza powinna być szlifierka. Średnica 125 mm odpowiada mocy 1000 - 1500 W.

Jeśli chcesz tylko wykonać prace szlifierskie, wyczyścić spawy, wystarczy kupić narzędzie o mocy 900-1000 W i tarczę 115 mm. Dla dużego koła o średnicy 230 mm wymagana jest moc 2000 W.

szlifierka kątowa

Prędkość obrotowa i inne cechy

W większości modeli szlifierek kątowych istnieje możliwość dostosowania prędkości obrotu osi do wielkości tarczy. Pozwala to na bardziej precyzyjne szlifowanie i cięcie. Im większa średnica tarczy, tym mniejsza prędkość jej obrotu. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa, producenci nowoczesnych szlifierek dają możliwość ograniczenia dopływu prądu (szlifierka nie przepali się od spadku napięcia w sieci) oraz opcję zabezpieczenia operatora przed przypadkowym włączeniem narzędzia. Specjalna osłona ochronna chroni użytkownika przed nagłym pęknięciem płyty. Warto też zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Szlifierka kątowa z silnikami bezszczotkowymi. Nie ma w nich tarcia, narzędzie mniej się nagrzewa, ma dłuższą żywotność.
  • Obecność systemu miękkiego startu. W takich modelach nie będzie silnych wibracji.
  • Systemy tłumienia drgań i zagłuszania.
  • Praca

Podczas cięcia nie przechylaj ostrza w gnieździe. Sprawdź to przed pracą na biegu jałowym – tarcza nie powinna być krzywa. Robiąc to, trzymaj młynek jak najdalej od siebie. Nie szlifuj przyciętym dyskiem. Jeśli potrzebujesz przeciąć długą rurę lub narożnik leżący na dwóch podporach, nie powinieneś tego robić między dwoma podporami, aby złożona część nie zaciskała dysku. Lepiej wyciąć z boku jednej podpory. Podczas pracy należy zawsze stosować sprzęt ochronny: okulary, rękawice, osłony. Oprócz tego, że szlifierki dzielą się na domowe i profesjonalne, szlifierki kątowe wyróżnia się zasadą działania. Różnica między nimi tkwi też w źródle zasilania. Szlifierki akumulatorowe są szczególnie wygodne tam, gdzie nie ma sieci. Takie narzędzie przydaje się do pracy na zewnątrz.

Urządzenia zasilane benzyną mają duże rozmiary, ponieważ konstrukcja oprócz silnika jest również wyposażona w zbiornik paliwa. Ten rodzaj szlifierki, podobnie jak poprzednia, umożliwia cięcie betonu, kamienia w miejscach, gdzie nie ma zasilania.