Jak serce jest dla ludzkiego ciała, tak i kuchnia dla domu. Jest to centrum życia i łączy wszystkich w domu. Od wieków ludzie spędzają w kuchni więcej czasu niż w jakimkolwiek innym miejscu w domu. I tak jak każda inna przestrzeń w domu, również tutaj płytki odgrywają bardzo ważną rolę.

PŁYTKI PODŁOGOWE W KUCHNI

Gdy Indie weszły w nowe tysiąclecie, kuchnie otworzyły się, podobnie jak w poprzednim roku, otwarte kuchnie stały się trendem. Dlatego większość architektów wolała używać w kuchni tych samych płytek, co w salonie. Jeden dom, jedna kafelkowa koncepcja nabrała rozmachu. Ponieważ nie ma ścian, wygląda to również estetycznie. Płytki podłogowe w kuchni

Ale powoli ludzie zdawali sobie sprawę, że otwarte kuchnie to zbyt europejska i amerykańska koncepcja. Pomysł ten nie pasował do indyjskich zwyczajów kuchennych. Hałas, aromat i plamy z oleju nie tylko przeszkadzały ludziom siedzącym po drugiej stronie mieszkania, ale także powodowały plamy na ścianach reszty domu. Powoli przenosimy się do oddzielnych kuchni z przegrodami.

Podłoga w kuchni jest bardzo ważna. Użycie innego koloru podłogi kuchennej nadaje jej charakterystykę, na którą zasługuje. Jeśli masz wystarczająco dużo światła słonecznego w kuchni, to zdecyduj się na ciemniejszy odcień na podłodze i jaśniejszy odcień na ścianie. Stwarza to poczucie większej przestrzeni w kuchni. Wskazane jest również użycie ciemnych kolorów na podłodze, aby uniknąć zabrudzenia. Generalnie dla parterowych podłóg, jaśniejsze kolory płytek podłogowych są zalecane, podczas gdy dla wyższych podłóg ciemniejsze mogą być wybrane.

Obecnie trendem jest również wybór płytki z matowym wykończeniem, ponieważ jest ona antypoślizgowa. Jednak zbyt rustykalna powierzchnia również nie jest odpowiednia, ponieważ powoduje gromadzenie się brudu.

Zastosowanie płytek o większych rozmiarach pozwoli na zmniejszenie ilości fug i nada kuchni bardziej estetyczny wygląd.

KUCHENNE PŁYTKI ŚCIENNE

  • Rozmiar: Podobnie jak w przypadku łazienek, również płytki kuchenne były wcześniej mniejsze. Teraz jednak panuje trend do dużych płyt. Im mniejsze są fugi, tym łatwiej jest je czyścić i konserwować. 2 stopy * 4 stopy to najczęściej stosowany rozmiar płytek. Przestrzeń między płytą kuchenną a szafami jest zazwyczaj 2 stopy. Tak więc ta płytka pasuje idealnie. Jednak mniejsze płytki są równie eleganckie i zależą od projektu płytki i osobistego wyboru.
  • Wzornictwo: Zdjęcia spodka do kubków, owoców i warzyw itp. na kafelkach są dostępne w wielu wariantach, jeśli chodzi o płytki kuchenne. Jest to jednak przestarzała koncepcja i w kuchni wydaje się zbyt oczywista. Wydaje się też monotonny i nudny. Trendem jest stosowanie atrakcyjnych wzorów marmuru. Ponieważ blat jest na ogół ciemny, płytki ścienne wolą być jaśniejsze w cieniu. Wtapia się ona również w każdy kolor szafki kuchennej. Małe płytki kanapkowe, które są w zasadzie europejskie i marokańskie koncepcja jest szeroko stosowane.
  • Trendem jest stosowanie atrakcyjnych wzorów marmurowych. Ponieważ blat jest na ogół ciemny, płytki ścienne wolą być jaśniejsze w cieniu. Wtapia się ona również w każdy kolor szafki kuchennej. Małe płytki kanapkowe, które są w zasadzie europejską i marokańską koncepcją, są szeroko stosowane.
  • Innowacyjność i wzornictwo: Ponieważ objętość płytek kuchennych jest bardzo mała, projektanci lubią się nimi bawić. Wiele koncepcji można wykorzystać, aby dodać ten dodatkowy smak do projektu kuchni:
  1. Dodanie motywów lub zakreślacza za kominem sprawia, że obszar ten jest żywy i atrakcyjny.
  2. Prowadzenie ołówka lub obramowania przez płytkę pomaga przełamać ciągłość i dodaje elementy do każdej prostej płytki.
  3. Stosowane są również mozaiki. Ważne jest jednak, aby do mozaiki użyto dobrej jakości kleju i epoksydów.

PŁYTKI JAKO ROSNĄCA ALTERNATYWA BLATU KUCHENNEGO

Istnieje wiele opcji do wyboru dla idealnego blatu kuchennego. Niektóre z kluczowych aspektów, których należy szukać to:

  • Porowatość: Ogólnie rzecz biorąc, kamienie naturalne są materiałami o większej porowatości. Materiały o wysokiej porowatości mogą pochłaniać olej, soki itp. Kurkuma i inne przyprawy mogą również wnikać przez pory. Pory zwiększają również prawdopodobieństwo gromadzenia się w nich zarazków. Granity są kamieniami naturalnymi. Jednak w porównaniu z innymi kamieniami naturalnymi, granity mają mniejszą porowatość, a blaty kwarcowe stanowią świetną alternatywę. Mają powierzchnię zbliżoną do kamienia, ale jako produkt inżynieryjny, ich porowatość jest znacznie mniejsza. Powoduje to mniejsze zabrudzenia, jak również jest bardziej higieniczne i odporne na zarazki, bakterie i brud. To sprawia, że jest to produkt bezobsługowy.
  • Różnorodność: Granity występują tylko w ciemnych kolorach i mają ograniczone możliwości. Niewiele importowanych granitów jest dostępnych w wersji z brokatem i oświetleniem. Ale są zbyt drogie.kwarc jest również w różnych kombinacjach kolorystycznych i wzorniczych, zapewniając znaczne podniesienie do całej aury kuchni. Będzie miał również bardziej jednolity i elegancki wygląd w porównaniu z granitem. Są one dostępne w różnych grubościach i różnych jasnych kolorach. Mogą być łączone i mieszane, jak na wymaganieQuartz jest również bardziej elastyczny w porównaniu do granitu, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, aby odpryskiwać lub pękać.
  • Inne materiały: Inny produkt, który zyskał popularność w płytach kuchennych jest Corian. Są to płyty o jaskrawych kolorach. Które są składane i mogą być zaokrąglone. Mogą być używane do produkcji zlewozmywaków, półek i modułowych szafek kuchennych zbyt.  Jednak wadą tego produktu jest to, że nie są one odporne na zarysowania i ciepło.​

Mając na uwadze ten trend kolorowych płyt, producenci płytek wymyślili podobne pełne i kolorowe korpusy, płyty błyszczące i matowe. Są one specjalnie zaprojektowane do blatów. Są one dostępne w różnych grubościach i długościach. Koncepcja ta powoli nabiera rozmachu i zyskuje akceptację architektów, ponieważ można je bez problemu układać na kuchennym tyłku, zamiast na płytkach.

Wybór materiału ostatecznie sprowadza się do osobistych preferencji. Każdy produkt ma swój własny urok i właściwości.