Dobrobyt i poszukiwanie komfortu 

Kiedy wracamy do domu, jest to jeden z tych momentów dnia, w których spodziewamy się znaleźć komfort. Tak więc w ciągu ostatnich kilku lat styl wyposażenia domu coraz częściej odzwierciedlał charakter i osobowość mieszkających tam ludzi. Nadążanie za trendami w aranżacji wnętrz w roku 2020 jest również ważne, jeśli mamy czuć się w domu swobodnie: jeśli jest atrakcyjny do oglądania, to dobrze będzie w nim mieszkać.

Nowe trendy w projektowaniu wnętrz na rok 2020 to triumf natury i żywiołowość.

Przede wszystkim, zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze wnętrz, styl umeblowania koncentruje się na poszukiwaniu wellness i komfortu. Ale co oznacza wyposażenie Twojego domu na tych liniach? Trendy 2020 mówią nam, że niezależnie od wielkości, dom musi być miejscem, w którym się relaksujemy, strefą komfortu, w której znikają wszystkie zewnętrzne odgłosy (dosłowne i przenośne), wraz ze stresem codzienności. Dlatego też, decydując się na otwarte przestrzenie mieszkalne, projekty wnętrz zazwyczaj preferują oddzielne kuchnie. Te pierwsze mają na celu
zmaksymalizować komfort i relaks w części mieszkalnej, a więc muszą być odizolowane od zapachów i hałasów wytwarzanych przez osobę otrzymującą kolację.

Funkcjonalność jest kluczowa dla projektowania kuchni, choć przestrzenie stają się coraz mniejsze. Możliwości dostawy do domu i gotowe posiłki w ciągu ostatnich kilku lat znacznie skróciły czas poświęcany na gotowanie.

Dopasowane kompozycje ścienne 

Innym stylem urządzania wnętrz zgodnym z trendami roku 2020 jest ekstremalny minimalizm: ważne jest, aby rozjaśnić wnętrza poprzez usunięcie dużych mebli, które naruszają i ograniczają dostępną przestrzeń. Życie w przestronnym, nowoczesnym, nowoczesnym otoczeniu doskonale wpisuje się w obecną koncepcję aranżacji wnętrz. Ale co to oznacza w praktyce? Nie należy mylić trendów: nadszedł czas na mieszanie materiałów w celu stworzenia w pełni dopasowanych ścian, które dążą do maksymalnej prostoty w projektowaniu, linii i kształtach. Jeśli więc w roku 2020 wnętrze
trendy w designie były artystą, byłyby Mondrianem.

Do realizacji tych projektów aranżacji wnętrz, które moglibyśmy nazwać kompozycjami ściennymi, metal, szkło, a także drewno i skóra są wykorzystywane kreatywnie i innowacyjnie, często połączone w tym samym obiekcie projektowym.

Szkło

Rok 2020 stawia również szkło jako kluczowy element wyposażenia wnętrz, czyniąc je integralną, aktywną częścią pomieszczenia. W niektórych projektach aranżacji wnętrz szkło stosuje się do tworzenia paneli do przegród pomieszczeń, a nawet całych ścian, do wnętrz o dużo jaśniejszym, swobodniejszym "odczuciu". W zależności od stylu wyposażenia, jest to często najbardziej popularny materiał do tworzenia wyszukanych elementów dekoracyjnych, które nadają pomieszczeniu szczególny charakter - np. kolorowe lustro, wazon czy miska.  Trendy w aranżacji wnętrz w roku 2020 na nowo odkrywają styl, który przywodzi na myśl lata 30-te XX wieku, kiedy to powszechnie stosowano lustra i szkło, wyposażając wnętrza i tworząc uderzające efekty świetlne i cieniowe.

Tekstury

Styl urządzania wnętrz zgodny z najnowszymi trendami przewiduje również powrót faktur z efektem optycznym, typowym dla lat 60. i 70. Tak więc wnętrza domowe będą bogato wykorzystywać trójwymiarowe powierzchnie z dotykowym wykończeniem: tapety, figuralne okładziny ścienne z marmuru, szkło żebrowane oraz powierzchnie z trójwymiarowym efektem falistym. Jest to z pewnością jeden z trendów, które sprawiają, że styl wyposażenia wnętrz w roku 2020 jest bardzo charakterystyczny, odróżniający go od poprzednich lat. Aranżacja wnętrz staje się samą w sobie formą sztuki, projektowaniem przestrzeni. Co przynosi nam
Wracając do naszej pierwotnej koncepcji: dom, na który dobrze się patrzy, jest niewątpliwie także dobry do życia.

Kształty

Koncepcja wyposażenia wnętrz nieuchronnie wiąże się również z kształtami. Odgrywają one kluczową rolę w generowaniu pozytywnego odbioru odczuwanego przez każdego, kto mieszka w danym pomieszczeniu. Widać tu również retro look: kształty, zwłaszcza w meblach do siedzenia (fotele, fotele jadalne, kanapy i szezlong) są zaokrąglone i, podobnie jak wyżej wymienione faktury, również bardzo geometryczne. Kolory są jasne: czerwony, elektryczny niebieski, fioletowy i żółty to po raz kolejny kolory, które nadają charakter przedmiotom i ścianom.

Dla wykładzin podłogowych, jednym z innowacyjnych rozwiązań projektowych, które bawi się nowymi kombinacjami kolorów i kształtów jest Medley: liczydło z materiału ceramicznego, do reinterpretacji przestrzeni projektowania wnętrz.

Kuchnia czarna 

Dzięki wkładowi w aranżację wnętrz, dom staje się miejscem docenianym i żyjącym w pełni, a nie tylko mieszkaniem użytkowym. Wspomnieliśmy już, że zmiana nawyków żywieniowych doprowadziła do skrócenia czasu spędzanego w kuchni, a więc ten pokój ma
często były zmniejszane, podczas gdy jego funkcje były zwiększane. Kuchnia nie jest już tylko miejscem do spożywania posiłków, ale jest teraz miejscem do dzielenia się, rozmawiania, pracy i czytania. Kolorem, który dominuje w stylu wyposażenia kuchni w 2020 roku jest czarny: bardzo szykowny, elegancki i całkowicie innowacyjny dla danego typu pomieszczenia. Kolor ten można łączyć z wykładziną podłogową o efektownym wyglądzie: jedną z doskonałych opcji jest kolekcja Viva Narciso firmy Emilceramica, na przykład w odcieniu Topazio. Kolekcja inspirowana jest przez
powierzchnie luster zabytkowych, utlenionych przez czynniki atmosferyczne i stępionych przez upływ czasu. Każdy dotykowy detal podkreślony jest przez półpołyskliwe i matowe, półpołyskliwe wykończenia, które dają oryginalne efekty estetyczne i dotykowe.

Naturalnie, aby nie dopuścić do tego, by wnętrze było zbyt ciemne lub ponure, należy to zrównoważyć odpowiednim połączeniem jasnego wzornictwa i wyposażenia.

Metal

Jeśli chodzi o efekty materialne, jednym z trendów jest powszechne stosowanie metalu, lub wygląd metalu. Materiał ten będzie odgrywał dominującą, bardzo aktywną rolę w projektowaniu domów: będzie podkreślał przemysłowy styl urządzania wnętrz i zapewni możliwość recyklingu dużej liczby przedmiotów. Obok metalu, stali, złota i srebra, w realizacji innowacyjnych projektów aranżacji wnętrz będą wykorzystywane także inne materiały.

Metal w połączeniu z drewnem może oferować doskonałe rozwiązania dla strefy mieszkalnej, od kompozycji ze stołem do ściany, ale jest również doskonałym połączeniem dla mebli kuchennych lub sypialnianych.

Dekoracje

Jak już wspomnieliśmy, w aranżacji wnętrz ważne jest wyczucie scenografii teatralnej. Duża ilość elementów dekoracyjnych przyczynia się do stylu urządzania wnętrz. Ściany salonu stają się ulubionym miejscem dekoracji: tapety to nowe wejście wśród trendów w aranżacji wnętrz. Wzory są bardzo artystyczne pod względem stylu, w niektórych przypadkach obejmują reprodukcje obrazów wystawianych w najbardziej znanych muzeach świata. Natura triumfuje i staje się dominującym tematem: tropikalne tło, a wzory, w tym lasy, dżungle i egzotyczne zwierzęta, ożywiają ściany domu.

Aby zachować motyw dekoracyjny, dwie kolekcje Alter i Ego firmy Emilceramica są w stanie połączyć w sobie innowacyjną, elegancką siłę dekoracyjną: kolory żywic z serii Alter doskonale współgrają z odcieniami kamieni z kolekcji Ego.

Oświetlenie

Podsumowując, wyjaśnimy właściwy sposób na oświetlenie domu. W świetle zilustrowanych przez nas trendów, światło staje się samo w sobie koncepcją wyposażenia wnętrz: nie tylko funkcją, ale również kreatywnym elementem projektu. Interplaye światła stają się cenną cechą charakterystyczną stylu urządzania całego wnętrza. Lampy, które zdobią domy, mają elegancki kształt, przyciągają wzrok i mogą zmienić zwykły salon w eleganckie pomieszczenie w wyrafinowanym stylu. Lampy stają się formą sztuki i wyrazem stylu, rzucając nie tylko światło, ale całe podejście do przestrzeni.

Projektowanie układów oświetleniowych jest podstawą prawdziwego sukcesu. Co więcej, troska o środowisko naturalne oznacza, że należy stosować żarówki energooszczędne. Dla miłośników technologii dostępne są ponadto lampy do automatyki domowej, które mogą generować różne efekty, wszystkie sterowane za pomocą smartfona.