Nie ma magicznej formuły na to, jak zorganizować narzędzia we właściwy sposób. Wręcz przeciwnie, organizowanie narzędzi może być bardzo indywidualną rzeczą. W wielu przypadkach, rozmieszczenie zależy od funkcji. Jesteś stolarzem, remontatorem domu, weekendowym wojownikiem?

Każda z tych umiejętności wiąże się z innymi przemyśleniami i innym zestawem narzędzi. Stolarz może potrzebować więcej małych magazynów z narzędziami, podczas gdy domowy remontowiec może potrzebować łatwo dostępnego miejsca, aby zorganizować swoje narzędzia elektryczne. Jednakże, istnieją pewne podstawowe narzędzia, które większość właścicieli domów muszą przechowywać, i istnieje kilka sprytnych sposobów, aby dostać się do pracy.

Oto kilka wskazówek dotyczących organizacji narzędzi, które pomogą ci posprzątać twój warsztat.

1. Tworzenie miejsc dla różnych narzędzi

Pierwszym krokiem do zorganizowania narzędzi jest przeprowadzenie dokładnej inwentaryzacji. Kiedy już będziesz miał ogólne pojęcie o dostępnych narzędziach, posortuj je na podobne kategorie. Zgrupuj wszystkie narzędzia elektryczne razem, posortuj je według małych narzędzi ręcznych i tak dalej. Następnie stwórz strefy i wykorzystaj szafki do przechowywania podobnych przedmiotów razem.

Na przykład, tutaj jest szafka do przechowywania sprzętu do piłowania stolików. Przy planowaniu układu warsztatowego szafka ta byłaby zawieszona w pobliżu piły stołowej. Takie szczegóły na początku mogą wydawać się trywialne, ale poprawią ergonomię w przestrzeni, gdzie jest ona często pomijana.

2. Zbuduj szafę narzędziową

Najlepszym sposobem na zorganizowanie narzędzi jest dostosowanie elementów składowych do przestrzeni. Na przykład, zakup stołu warsztatowego nie jest tak efektywny jak budowa jednego z konkretnych miejsc do przechowywania narzędzi, które obecnie posiadasz.

Zbudowanie szafy narzędziowej to mądry sposób na zmaksymalizowanie każdej wolnej przestrzeni w pionie. Użyj pegboardu jako podkładu i na drzwiach szafki, aby mieć dużo powierzchni do powieszenia narzędzi.

3. Dostosuj panel ścienny z pojemnikami i koszami

Jednym z powszechnych trendów, który można zaobserwować w piwnicach i warsztatach, jest dążenie do bardziej otwartych koncepcji składowania. Zamiast przechowywać narzędzia i niezbędne rzeczy wewnątrz szafek, wielu właścicieli domów decyduje się na przechowywanie tych przedmiotów na zewnątrz.

Jeśli masz pustą ścianę, zainstaluj duży system listew ściennych podobny do tego, co możesz zobaczyć w sklepie detalicznym. Ty możesz używać haczyki wieszać narzędzia, ale rozważasz przechować likee-items inside kosze i przezroczystych plastikowych pojemników. Będziesz w stanie zapakować więcej przedmiotów do każdej stopy kwadratowej w ten sposób.

4. Zawieszanie różnych narzędzi

Ponownie, jednym z najbardziej efektywnych sposobów na utrzymanie czystości powierzchni roboczej jest posiadanie dużej ilości pionowej przestrzeni do przechowywania. Narzędzia ukryte w skrzynkach z narzędziami i szufladach mogą być i będą zapomniane o nich lub zagubione. Im więcej możesz wizualnie zobaczyć na ścianach, tym lepiej.

Istnieje wiele sposobów wieszania narzędzi na ścianie, w tym, jak listwy i pegboardy. Inną popularną opcją jest użycie pionowych listew i haków kotwiących na listwie. W przypadku mniejszych narzędzi należy rozważyć zastosowanie paska magnetycznego.

5. Organizowanie powszechnie używanych narzędzi w mobilnym stole roboczym

Wiele osób zmaga się z tym, jak zorganizować narzędzia elektryczne, których często używają, zwłaszcza gdy są w trakcie realizacji dużego projektu. Jeśli jesteś w trakcie renowacji domu i masz trudności z utrzymaniem porządku w narzędziach, rozważ dodanie mobilnego stołu warsztatowego do mieszanki.

Plany dotyczące tego stołu warsztatowego obejmują obszerny magazyn wiszący dla elektronarzędzi oraz miejsce na przechowywanie większych narzędzi, takich jak sprężarki powietrza. Spróbuj wbudować jak najwięcej miejsca do przechowywania, aby blat pozostał czystą powierzchnią roboczą.

6. Wykorzystanie pustej przestrzeni na końcu szafki

Końcówka szafki lub stołu warsztatowego jest idealnym miejscem na dodatkowe przechowywanie narzędzi. Zanim wyjdziesz na zewnątrz i kupisz drewno do tego projektu, sprawdź, czy masz jakieś kawałki złomu, które możesz użyć zamiast niego.

Pamiętaj, że to miejsce jest idealne dla powszechnie używanych narzędzi, takich jak śrubokręty, jeśli znajduje się w pobliżu miejsca pracy. Jeśli otwarta przestrzeń szafki jest na drugim końcu warsztatu, możesz rozważyć przechowywanie czegoś innego, po co nie będziesz sięgał tak często w tym miejscu.

7. Przechowywanie narzędzi o nietypowych rozmiarach w pojemnikach z etykietami

Niektóre narzędzia nie mają sensu na ścianie z pegboardu, a może po prostu nie zmieszczą się w przestrzeni. Organizuje rzeczy jak malarskie wałki i tuby kreda wewnątrz jasnych plastikowych pojemników i przechuje pojemniki na otwartej półce jednostka.

Mimo że pojemniki są przezroczyste, pomocne jest poświęcenie czasu na etykietowanie każdego pojemnika. Ten krok zwiększy prawdopodobieństwo, że Ty i inni członkowie rodziny odłożycie narzędzia tam, gdzie ich miejsce, kiedy skończą ich używać.

8. Trzymaj nakrętki i śruby w czystych słoikach

Niektórzy pracownicy lubią oszczędzać każdą zapasową śrubę, a inni nie. Jeśli jesteś jednym z tych pierwszych, upewnij się, że posiadasz system do sortowania wszystkich tych różnych elementów.

Czyste słoiki dobrze sprawdzają się przy organizowaniu małych części, ale musisz być w stanie umieścić te słoiki gdzieś, gdzie nie będą zapychać licznika. Zbuduj dla nich otwarte półki, na których będą mogły siedzieć. Możesz nawet przykręcić pokrywy na spodniej stronie półki i przykręcić słoiki w ten sposób.

9. Ustaw stację do ładowania akumulatorów

Elektronarzędzia akumulatorowe są wspaniałe, pod warunkiem, że nie stracisz swoich akumulatorów i ładowarek. Zbuduj niestandardową stację ładującą dla najczęściej używanych elektronarzędzi i upewnij się, że dodasz gniazdko, aby przestrzeń do przechowywania była funkcjonalna.

Ta jednostka naścienna dobrze sprawdza się w przypadku niewielkiej kolekcji elektronarzędzi, ale możesz potrzebować czegoś bardziej istotnego, jeśli posiadasz znacznie więcej narzędzi bezprzewodowych niż ta.

10. Narzędzia do zawieszania w szafie

Nie każdy chce mieć swoje narzędzia na wierzchu. Dlaczego? Istnieje ryzyko kradzieży, gdy drogie narzędzia są widoczne w garażu lub szopie, które ludzie mogą zobaczyć w środku. W takim przypadku należy przechowywać narzędzia wewnątrz szafki, które można zablokować.

Jednak nie należy po prostu wrzucać narzędzi do szafki i nazywać tego dniem. Utrzymuj je w porządku, wieszając je na ścianach. Aby ukończyć ten projekt, po prostu umieść wewnętrzne ściany w szafce z pegboardem.